Czy ubogi zasób słownictwa może być wynikiem guza mózgu?

Witam. Czy ubogi zasób słownictwa może być wynikiem guza mózgu? Kiedyś dość dużo czytałam i nie miałam problemu ze słownictwem. Jednak od kiedy miałam więcej nauki, nie miałam czasu, i od kilku lat mało czytam. Zauważyłam ostatnio, że używam tych samym słów, tych prostszych, albo np zdarza mi się, że niektórych słów nie znam. Dodam również, że mam dużo stresu. Czy jest się czym martwić? Kiedy powinnam się zaniepokoić? Czy te ww dolegliwości mogą być wynikiem zaniedbania języka? Proszę o poradę

Witam!
Ubogi zasób słownictwa nie jest wynikiem guza mózgu, ale raczej słabszego oczytania. Analizując Pani pytanie/wystąpienie odnoszę wrażenie, że ma Pani problemy emocjonalne, konflikty wewnętrzne, może jakieś ukryte kompleksy. Moim zdaniem powinna się Pani skontaktować z psychiatrą, psychologiem lub psychoterapeutą - porozmawiają, zaproponują jakąś pomoc.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Dzień Dobry Pani,

Przy ostrym i przewlekającym się stresie mogą występować opisane i niepokojące Panią objawy.
Sugerowałabym Pani konsultację i kontrolne badanie neuropsychologiczne, celem oceny funkcji poznawczych i celem rozwiania obaw.

Z przesłaniem pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Kluczowe w Pani pytaniu jest stwierdzenie, że przeżywa Pani dużo stresu. To on może być przyczyną opisanej przez Pani dolegliwości, zwłaszcza jeśli jest to stres długotrwały, a tym bardziej jeżeli odczuwa Pani równocześnie przewlekłe zmęczenie, bądź obniżony nastrój. Mogą one stać za trudnościami poznawczymi, zwłaszcza za spowolnieniem reakcji psychofizycznych, za wrażeniem tego, że ma się jakieś słowo na końcu języka. Na początku warto zapytać obiektywne osoby, które znają Panią od dawna, czy faktycznie dostrzegają taką zależność - może być tak, że inni wcale nie widzą u Pani zmniejszenia zasobu słownictwa i są to tak subtelne zmiany, że zauważalne tylko przez Panią. Warto aby zastanowiła się Pani nad trybem życia, jaki prowadziła w czasie, w którym zauważa Pani tą zmianę - czy nie ma Pani czas na odpoczynek i zadbanie o siebie, czy pojawiają się u Pani trudności ze snem, z jedzeniem. Jaki ma Pani nastrój - czy jest obniżony, czy pojawiają się jeszcze jakieś lęki. Od jak dawna ciągnie się opisany przez Panią stres i czy czuje Pani, że sobie z nim radzi, czy wręcz przeciwnie. Jeżeli część odpowiedzi na powyższe pytania brzmi "tak", warto byłoby aby skorzystała Pani ze wsparcia psychologa, który wspólnie z Panią popracuje nad obniżeniem poziomu stresu, lub tym co jest jego przyczyną. Pozdrawiam i życzę powodzenia,

Justyna Sordyl-Grajcar
psychoterapeutakatowice.pl