Czy uda mi się schudnąć przez całe wakacje?

Mam 14 lat, 173 cm wzrostu i bardzo dużą nadwagę. Ważę 103 kg. Lekarz powiedział mi, że to nic wielkiego, w moim wieku tak często się dzieje. Aktywna fizycznie jestem nie tylko w szkole na WF, lecz w wolnym czasie (codziennie około 2h) gram w kosza. Poza tym do szkoły i z powrotem chodzę na nogach (około 1km). Chciałabym schudnąć przez wakacje do 70 kg. Podejmowałam już dużo diet, trwały one jakieś 2 tyg. Potem poddawałam się. Zażywam jak na razie tabletki z błonnikiem, aby nie podjadać między posiłkami. Jem 2 - 3 posiłki dziennie. Teraz rzadko kiedy jem słodycze. Bardzo chciałabym schudnąć przynajmniej 25 kg do września. Proszę o pomoc.
14 LAT ponad rok temu

Witam,

Osobom w Twoim wieku może zdarzyć się tak, że najpierw przybierają na masie ciała, a dopiero potem rosną. Jednak w Twoim przypadku nadwaga jest ewidentna i powinnaś zacząć dbać o swoją dietę. Mimo to powinnaś pamiętać, że nadmierne odchudzanie w Twoim wieku jest niekorzystne dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego nie stosuj diet odchudzających na własną rękę. Unikaj wszelkich diet cud, które powodują efekt jojo i spowalniają tempo przemiany materii, od której zależy ilość pokarmu odkładanego w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli chcesz się odchudzać udaj się do specjalisty dietetyka, który pomoże Ci nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych i ułoży dietę odpowiednią dla Twojej masy ciała i wieku.

Z mojej strony mogę polecić zapoznanie się ze zdrowymi nawykami żywieniowymi z artykułów http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia
Powinnaś je wprowadzać po kolei, aby organizm mógł się przystawać do zmiany, a Tobie było łatwiej.

Jesteś aktywna fizycznie i tak trzymaj. Twoim błędem jest spożywanie zbyt małej ilość posiłków i dużo słodyczy. Pamiętaj, że zdrowe ożywianie nie wyklucza całkowicie Twoich ulubionych przekąsek. Możesz po nie sięgać, ale z umiarem, rzadko i w małych ilościach.

25kg to bardzo dużo i taka utrata masy ciała może trwać nawet 2 lata. Pamiętaj, że odchudzanie, aby było skuteczne i trwałe (bez efektu jojo) wymaga czasu i motywacji. Dlatego pomoc dietetyka jest niezbędna.

Pozdrawiam.