Czy urojenia mogą dotyczyć czasu przeszłego?

" Pewności nie ma......jednak sceptycyzm jest jak najbardziej uzasadniony." Witam - ostatnie moje pytanie dotyczy raczej tego czy urojenia mogą odnosić się do czasu przeszłego , że coś niby było w roku 2011 kiedy mamy 2013 Dziękuje za odpowiedz za wszystkie rozjaśnia mi to spojrzenie na chorobę na stany które wystepują

Witam Pana,
urojenia mogą dotyczyć wszystkiego. W pewnych stanach może wystąpić pomieszanie czasu, brak pełnej w nim orientacji. Przy urojeniach ważna jest ta zdrowa część osobowości, która zwykle występuje i do niej należy się zwracać, wzmacniać ją. Znaczy to, że np. osoba może nie mieć orientacji co do pewnych zdarzeń ale może bardzo realnie rozmawiać o innych. I do tych realnych trzeba ją zachęcać. Oczywiście, po konsultacji z psychiatrą, ponieważ tylko bezpośrednie badanie określi głębokość stanu i możliwości chorego. W obrębie takiego samego rozpoznania występują ogromne róznice w głębokości i obrazie choroby. Nie należy się bać urojeń, one mają swoją symbolikę. Kiedy stan chorego jest lepszy, kontakt z doświadczonym psychoterapeutą może być pomocny w poradzeniu sobie ze świadomością choroby, lękiem przed nawrotem, przeciwdziałaniu nawrotom i wzmocnieniu sposobów radzenia sobie. Pozdrawiam. Krystyna Kozłowska