Czy używanie tamponów może opóźnić miesiączkę?

Czy miesiączka może się spóźniać przez używanie tamponów

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przede wszystkim nie powinna Pani stosować tamponów przed miesiączką. Jeśli spodziewa się Pani miesiączki i nie chce być przez nią zaskoczona, zalecam stosowanie podpaski higienicznej. Tampon stanowi idealne podłoże do rozwoju bakterii w pochwie i może przyczyniać się do powstawania infekcji dróg rodnych, jeśli jest używany przez zbyt długi okres, szczególnie przed miesiączką.

Sam tampon nie powinien natomiast prowadzić do zmian hormonalnych, opóźniających wystąpienie fizjologicznej miesiączki. Jeśli nie doszło do miesiączki, a wykluczyła Pani ciążę, to nadal nie ma powodów do niepokoju.
Istnieje wiele powodów, jak osłabienie organizmu, przemęczenie, choroba, stres, złe odżywianie, etc., które mogą się przyczyniać do opóźnienia miesiączki.

Jeśli nieregularności będą się powtarzać w kolejnych cyklach, można się udać do lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!