Czy w związku z tym muszę od nowa robić badania hormonalne?

Dzień Dobry robiłam badania hormonalne w 34 dc a okazało się że trzeba robić między 3 a 5 dc czy wyniki testosteronu , prolaktyny są ważne czy trzeba robić od nowa???

Redakcja abcZdrowie

Witam,

poziom hormonów kobiecych zależy od fazy cyklu miesiączkowego. W związku z tym możliwe, że będzie musiała Pani powtórzyć badania. Wyniki mogłyby być miarodajne, jeśli w grę wchodziłoby jednodniowe lub kilkudniowe opóźnienie, jednak 30 dni to prawdopodobnie zbyt wiele, aby wynik można było traktować jako wiarygodny. Warto jednak dopytać o to swojego lekarza.

Badanie prolaktyny najlepiej wykonywać między 2. a 5. dniem cyklu, czyli na początkowym etapie fazy folikularnej. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy lekarz zaleca oznaczenie tego hormonu ok. 21-22 dnia cyklu. Niestety zarówno jedna, jak i druga sytuacja nie mieści się w podanym przez Panią czasie.

Natomiast badanie testosteronu można wykonać każdego dnia, więc prawdopodobnie wynik zostanie zaakceptowany.

Odpowiedzi specjalistów na podobne pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dzien-cyklu-na-badanie-testosteronu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-ktorym-dniu-cyklu-najlepiej-zbadac-poziom-prolaktyny-we-krwi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.