Czy waga płodu jest prawidłowa względem wieku?

Dzień dobry, 08.03 byłam u ginekologa i martwi mnie waga małego. Miesiąc wcześniej 08.02 ważył 523g a na ostatniej wizycie (27 4tc) ważył 826g. Jak widzę na wszystkich grupach i artykułach powinien ważyć ok 1kg. Czy taka waga jest prawidłowa czy powinnam jednak się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przede wszystkim proszę nie sugerować się opisami znalezionymi w sieci, lecz zaufać lekarzowi prowadzącemu ciążę. On najlepiej zna Pani stan zdrowia oraz widzi, jak rozwija się ciąża.

Gdyby ginekolog zauważył jakieś nieprawidłowości w rozwoju dziecka, z pewnością by Panią o tym poinformował. Każda ciąża jest inna i każde dziecko rodzi się z inną wagą. Możliwe są więc rozbieżności. Ważne, że dziecko rośnie i przybiera na wadze. Proszę nie martwić się na zapas i być dobrej myśli.

Zdaniem naszych ekspertów ważniejsze od wagi jest to, czy dziecko rozwija się prawidłowo, a to można stwierdzić na podstawie badania USG. Ponadto proszę pamiętać, że pomiary USG zawierają margines błędu, nawet do 10%.

Takie wypowiedzi naszych ekspertów znajdzie Pani pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/maly-przyrost-wagi-w-27-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/waga-dziecka-w-27-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/waga-dziecka-w-26-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.