Czy wysiłek fizyczny ma wpływ na badania moczu?

Witam, Niedawno zaczęłam treningi z powodu nadwagi (aktualnie koło 15kg), wieloletniego zasiedzenia i problemów z cukrem (początki, nie jest to jeszcze cukrzyca ale idzie w tym kierunku) Trenuje kardio 2-3 razy w tygodniu (dość wymagające) 1 raz tygodniowo lekki ( dla mnie to dość trudne treningi) Crossfit. We wtorek wieczorem byłam na crossficie, troche sie zchetalam, następnego dnia nie czułam sie najlepiej, natomiast w czwartek rano miałam badania. W moczu wyszły mi ciała ketonowe 10 sztuk... Pytanie czy to wina treningu? Nie stosuje diety ograniczającej węgle. Wcześniej nigdy nic podobnego w moczu mi nie wyszło. Kobieta 41 lat

Lek. Paweł Szadkowski

Tak, intensywny wysiłek fizyczny, czy zbyt mało kalorii w diecie, mogą spowodować wystąpienie ketonów w moczu. Proszę powtórzyć badanie po 2-3 dniowej przerwie w intensywnym ćwiczeniu i dla pewności proszę wykonać jeszcze badanie glukozy na czczo.