Czy zdecydować się na laserową korekcję wady wzroku?

Dzień dobry, mam 23 lata, jestem mężczyzną. Mam takie pytanie. Jestem żołnierzem. Wyjeżdżam do Afganistanu. Noszę okulary, moja wada to jedno oko minus 0,5 a drugie minus 0,75. Tam potrzebuję dobrze widzieć, a jak wiadomo słońce jest tam bardzo duże, więc nie założę okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych na raz. Nie wiem co wybrać - czy może soczewki? Słyszałem, że to złe rozwiązanie gdyż zapylenie jest tam bardzo duże i można "zatrzec" oczy lub nabawić się jakiejś infekcji. Czy może poddać się laserowej korekcji wzroku (choć tego rozwiazania się obawiam, gdyż nie lubię jakichkolwiek ingerencji w organizm a oczy to bardzo delikatny narząd). Czy też może kupić jakieś dobre okulary z fotochromami i jaki mniej wiecej byłby koszt takich okularow? Może mogą Państwo mi coś polecić?? A może jest jakieś inne dobre rozwiązanie tej sytuacji. Proszę o pomoc. Będę bardzo wdzięczny za każdą radę. Pozdrawiam w00dchuck

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

W Pana przypadku, z przyczn technicznych polecałabym laserową korekcję wady.

Okulary fotochromatyczne są oczywiście wygodne dla osób z wadą wzroku, jednak niekoniecznie dla żołnierza wyjeżdżającego na misję. Domyślam się, że w trudnych warunkach zbić czy zgubić okulary nietrudno, i co wtedy?

Z kolei soczewki w takich warunkach też mogłyby nie zdać egzaminu. Po pierwsze zapylenie, jeśli jest duże, może stanowić problem. Po drugie przy noszeniu soczewek kontaktowych wymagana jest bardzo staranna, codzienna higiena soczewek. Należy wyjmować je na noc, a manipulować przy soczewkach można jedynie po dokładnym umyciu rąk mydłem, aby nie dopuścić do zakażenia. Oczywiście są soczewki do noszenia w trybie ciągłym, jednak w warunkach dużego zapylenia powietrza wskazana by była i tak codzienna pilęgnacja. Z kolei soczewek jednodniowych musiałby Pan wziąć ze sobą duży karton, aby starczyły na cały wyjazd. Soczewki również można zgubić. Poza tym w każdym przypadku powinien Pan mieć oprócz soczewek okulary (na wypadek uszkodzenia, zgubienia soczewki, zakażenia oka). Nie znam dokładnie realiów, w jakich będzie Pan przebywał, ale z moich wyobrażeń o pracy żołnierza w Afganistanie wynika, że soczewki mogłyby być sporym kłopotem ze względów technicznych.

Operacyjna korekcja wady wzroku wydaje mi się tu najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście przy każdym zabiegu należy liczyć się z powikłaniami, ale przy laserowej korekcji wzroku zdarzają się one obecnie bardzo rzadko. Proponuję znaleźć ośrodek wykonujący takie operacje i umówić się na wizytę, aby dowiedzieć się wszystkich za i przeciw operacji. Decyzję na pewno należy dobrze przemyśleć.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!