Czym zneutralizować wypicie ropy?

Napiłem się około 20ml ropy z auta. Konieczna jest wizyta u lekarza? Czy po takiej ilości nic mi nie grozi i mogę to trochę zneutralizować np. mlekiem?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Postępowanie po spożyciu związków ropopochodnych ma na celu ograniczenie wchłaniania trujących substancji. W tym celu choremu doustnie podawany jest węgiel aktywowany wiążący chemikalia w przewodzie pokarmowym. W krótkim czasie po spożyciu można wykonać płukanie żołądka – jest to rozwiązanie ostateczne, gdyż niesie ryzyko aspiracji wymiocin do dróg oddechowych. Stosuje się je wyłącznie w przypadku zatruć bardzo silnymi truciznami. Dodatkowo choremu podawane są leki ułatwiające oddychanie.