Dawki Euthyroxu przy niedoczynności tarczycy u 22-latki

Rok temu zachorowałam na niedoczynnosc tarczycy - Hashimoto. Bralam wtedy euthyrox 100 przez 8miesiecy i okazało się że z niedoczynności przeszła w nadczynnosc. Byłam u lekarza i zmienił mi on dawkę na euthyrox 75. Niestety znowu zaczynam mieć objawy niedoczynności. Moje pytanie brzmi jak wyregulowac raz a dobrze pracę tarczycy? Endokrynolog na NFZ terminy ma na kilka miesięcy w przód a nie stać mnie by co chwilę chodzić prywatnie. Czy lekarz rodzinny nie mógł by mi zmieniać dawki?pozdrawia

Dzień dobry,

Niestety choroba Hashimoto może przebiegać z okresami zaostrzeń i remisji co wymaga korekty dawki. Lekarze rodzinni nie zawsze chcą zajmować się korygowaniem dawek, związane jest to z wieloma aspektami chorób endokrynologicznych, które niekiedy wykraczają poza program specjalizacji z medycyny rodzinnej. Aczkolwiek, jeśli ma Pani lekarza rodzinnego, który poszerza swoją wiedzą i nie boi się wyzwań , proszę udać się do niego. Na podstawie oznaczonych "na świeżo" hormonów" oraz dokładnego zbadania Pani powinien spróbować dobrać odpowiednią dawkę leku i pomóc Pani. Warto również rozważyć wprowadzenie odpowiedniej diety, która w przypadku niektórych osób z chorobą Hashimoto pozwala na lepsze kontrolowanie choroby. I jeśli się da - proszę unikać stresu, bo niekorzystnie działa na miano przeciwciał. Wiem, że nie jest to łatwe, ale proszę chociaż spróbować.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz