Dlaczego czuję obawy przed posiadaniem dziecka?

Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy wszystko ze mną w porządku. Zacznijmy od tego że jestem młodą osobą bo mam dopiero 21lat mam narzeczonego który ma 31lat jesteśmy już razem 4 lata w tym roku bierzemy ślub. A ja od pewnego czasu bardzo pragnę dziecka. Z narzeczonym rozmawiamy o tym ale twierdzimy że jeszcze poczekamy. Jak na młodą osobę szybko musiałam dorosnąć i czuje się gotowa na dziecko. Te pragnienie chwilami jest połączone z lękiem czy damy radę. Już sama nie wiem co mam myśleć. Finansowo mamy stabilną sytuacje więc tu nie ma problemu. Zastanawiam się czy to moja psychika wariuje czy hormony nie wiem co myśleć

Dzień dobry,
Jest Pani bardzo młodą osobą i we współczesnych czasach urodzenie dziecka w wieku 21 - 22 lat można uznać w zasadzie za wczesne macierzyństwo. Wiek w którym kobiety decydują się na pierwsze dziecko coraz bardziej się zawyża. Pani obawy są czymś naturalnym i podejrzewam, że sporo kobiet nawet starszych od Pani przeżywa takie wątpliwości. Doradzałabym zastanowienie się nad tym czego konkretnie Pani się obawia i spisanie tych rzeczy na kartce np. lęk przed porodem, lek przed urodzeniem chorego dziecka, lęk przed nieumiejętnością sprawowania opieki po urodzeniu itp. Swoje obawy może Pani następnie omówić z narzeczonym lub inna bliską osobą albo udać się do psychologa by z Panią porozmawiał. W tym momencie przeżywa Pani konflikt między dążeniem i unikaniem i sądzę, że może warto wstrzymać się jeszcze trochę z zajściem w ciążę by móc wcześniej wyjść chociażby częściowo z tego konfliktu. Wewnętrzne konflikty tego typu niekoniecznie związane z planami zostania mamą są dosyć powszechne i ich źródło zwykle całkowicie lub częściowo pozostaje nieuświadomione. Z reguły konflikt między dążeniem a unikaniem związany jest z silnym lękiem wynikającym np. z braku poczucia kompetencji lub nieuświadomioną niechęcią do podjęcia danego działania/dążenia i tu osoba sama przed sobą obawia się przyznać, że czegoś nie chce. Polecam rozmowę na temat swoich wątpliwości z psychologiem/psychologiem psychoterapeutą. W Pani przypadku podejrzewam, że lęk związany może być z młodym wiekiem, poczuciem braku kompetencji lub brakiem gotowości do macierzyństwa na ten moment. Sytuacja zostania mamą byłaby dla Pani całkiem nowym doświadczeniem i dlatego może tu wchodzić w grę również lęk przed nieznanym. Mam nadzieję, że z pomocą najbliższych i/lub psychologa uda się Pani w przyszłości pokonać te wątpliwości i tego też Pani życzę.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/