Dlaczego dziecko mocno płacze po szczepieniu?

Witam. Po kazdym szczepieniu ok. 5 godzin po podaniu moje dziecko przeraźliwie placze. Nie mozna go niczym uspokoić, jedyne co pomaga to paracetamol. Tak jest po kazdym szczepieniu i zawsze w takim samym czasie. Ostatnio po rtg rowniez 5 godzin po badaniu byl ten przeraźliwy placz. Co to moze byc?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo nam przykro, że Pani dziecko odczuwa takie dolegliwości po każdym szczepieniu. Niestety, jest to częsta przypadłość występująca zwłaszcza u niemowląt do ukończenia pierwszego roku życia.

Przyczyną takiego stanu może być lęk i strach malucha po wizycie w gabinecie i doświadczaniu bólu w wyniku wkłucia podczas szczepienia. Jest to dla dziecka nowa sytuacja, na dodatek odbywająca się w miejscu innym niż dom, w towarzystwie nieznanych mu osób i otoczenia.

Czasami jednak zdarza się sytuacja, że powtarzający się po każdym szczepieniu nieutulony płacz, związany może być z niepożądanym odczynem poszczepiennym. Taki fakt, należałoby zgłosić pediatrze na najbliższej wizycie.

Nieutulony płacz trwa, co najmniej 3 godziny w ciągu 3 dni po wykonaniu szczepienia. Przypadłość taka charakteryzuje się nieustannym płaczem, niemożliwym do utulenia. Żadne metody uspokajania, noszenia, czy przytulania nie pomagają, a u rodziców potęguje to narastający niepokój i bezsilność. Należy podkreślić, że taki płacz zazwyczaj samoistnie mija i nie powoduje żadnych konsekwencji u dziecka.

Przyczyny takiego zjawiska nie są do końca poznane. Prawdopodobnie są to indywidualne reakcje dziecka na bodźce bólowe. Bardzo często krzykowi mózgowemu po szczepionce towarzyszy obrzęk i zaczerwienie skóry w miejscu wkłucia.

Jeżeli sytuacje takie są nagminne po każdym szczepieniu i płacz trwa długo, zalecamy konsultację z lekarzem pediatrą. Specjalista zdecyduje o dalszym sposobie i możliwościach szczepienia, aby zmniejszyć odczuwane przez dziecko dolegliwości.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/niepozadane-odczyny-poszczepienne-nop

A odpowiedź na podobne zagadnienie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieutulony-placz-po-szczepieniu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.