Dlaczego mam ten problem z dłońmi?

Jestem kobieta lat 24, mam problem z dłońmi, podczas zimnych dni, gdy chodź trochę zmarzną mi dłonie - po chwili jest uczycie palącego ciepła (głównie w opuszkach). Dlaczego tak się dzieje i czy można coś z tym zrobić ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Dolegliwość, którą Pani opisuje może wskazywać na parastezje. Schorzenie to obejmuje takie objawy jak: drętwienie palców u rąk, charakteryzujące się mrowieniem, uczuciem przeszywającego ciepła, palenia, pieczenia oraz przechodzącego prądu.

Drętwienie palców dłoni nie zawsze związane jest z występowaniem choroby. Główną przyczyną takiego stanu jest zbyt długotrwała ekspozycja dłoni na niskie temperatury. Podczas zimnych dni i silnych mrozów, uczucie palenia palców u rąk może świadczyć o niewielkich odmrożeniach. Aby nie dopuszczać do takich sytuacji należy pamiętać o pełnym osłonięciu dłoni.

Jednakże, jeśli dolegliwość ta występuje ciągle, należałoby skonsultować się z lekarzem neurologiem. Po badaniu przedmiotowym lekarz zdecyduje o dalszej diagnostyce i ewentualnej farmakoterapii.

W tym przypadku zalecone by było sprawdzenie, czy uczucie drętwienia i palenia w palcach nie ma związku z innymi chorobami neurologicznymi.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/odmrozenia

https://portal.abczdrowie.pl/odmrozenia-dloni

https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-rak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.