Dlaczego mój puls wynosi 52?

Dzień dobry, mój puls podczas spoczynku wynosi 52uderzeń/min chodzi tutaj o sytuację jak leżę w bezruchu i przeglądam telefon lub telewizor. Mam średnio/dobra kondycję. Czasem czuję kłucie w okolicy pod lewą pachą i bliżej klatki piersiowej ale chwilowe. Czasem czuję jak leżę uderzenia serca (kołatanie?). Mam średnio/dobra kondycję. Mam nerwice lękowa i bardzo boję się o swoje serce. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

prawidłowy puls u człowieka dorosłego w spoczynku wynosi 60-100 uderzeń serca na minutę. Według Pana wskazań jest on za niski, taki skurcz nazywamy rzadkoskurczem. Przyczynami niskiego pulsu mogą być: zaburzenia hormonalne, arytmia serca, zatrucia lekami. Dolegliwości ze strony układu krwionośnego często towarzyszą chorobom o podłożu nerwicowym, być może przyjmuje Pan jakieś leki, o których zapomniał Pan wspomnieć, a mogą mieć wpływ na częstość skurczy serca. Wspomniane przez Pana kołatania serca mogą być jednym z pierwszych objawów arytmii, stąd ten stan powinniśmy skonsultować z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie tuż po diagnostyce – powinno zostać wykonane badanie EKG. Nieleczone choroby serca mogą w przyszłości pogorszyć stan zdrowia nie tylko ze strony układu krwionośnego, dlatego ważne jest ich wczesne wykrycie i leczenie.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-puls

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-cisnienie-objawy-leczenie-zapobieganie

https://portal.abczdrowie.pl/bradykardia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.