Dlaczego nie mam więcej siły?

Dzień dobry! Jako 33-letni mężczyzna, od 5-6 lat chodzę regularnie na siłownię (wcześniej pare lat ćwiczyłem nieregularnie). Nie obserwuję żadnych rezultatów w wyglądzie sylwetki pod kątem mięśni, siła również nie wzrosła ponad pewien poziom który osiągnąłem już te 5 lat temu. Jestem systematyczny, znam też dobrze teorię budowania masy i siły. Niedawno zacząłem zastanawiać się czy problem nie leży w fizjologii. Wykonałem szereg badań pod kątem hormonów (część na zlecenie endokrynologa) - wszystko wyszło prawidło poza zbyt wysokim SHBG (66 nmol/l przy max 54,10) oraz niskim testosteronem wolnym (9,52 pg/ml przy zakresie referencyjnym 9,1 - 32,2). W przypadku SHBG endokrynolog stwierdził że ten poziom nie jest tak wysoki żeby miał wpływ na cokolwiek, a niski testosteron wolny - nie jest miarodajnym badaniem. Padła diagnoza że "wszystko jest w porządku" i po prostu takie geny, że mięśnie nie rosną. Czy dać sobie spokój, czy problem może leżeć gdzieś indziej (hormony, morfologia) ?

Dzień dobry.

W przypadku treningu bez stosowania środków dopingujących należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość oraz przestrzegać określonych zasad umożliwiających hipertrofię mięśniową. Przede wszystkim proszę zwrócić uwagę, czy na pewno zapewnia Pan nadwyżkę kaloryczną (minimum 300-500 kcal powyżej zapotrzebowania dobowego) oraz odpowiednią podaż białka (minimum 1,6 g białka na kilogram masy ciała). Poza tym niezwykle istotne jest zapewnianie stałego progresywnego przeciążenia, czyli eskalacja wysiłku (poprzez zwiększanie ciężaru lub objętości treningowej). Metod periodyzacji treningu jest co najmniej kilka. Na rynku dostępne są pozycje traktujące o układaniu planów i hipertrofii mięśniowej, sugeruję samokształcenie lub współpracę z trenerem.