Dlaczego odczuwam ścisk w gardle?

Witam Od dwóch dni odczuwam ścisk w dolnej części gardła i lekką trudność w oddychaniu oraz męcze się szybciej wysiłkiem. Dodam ,że ucisku w gardle nie czuje przez cały czas ( wczoraj poczułem go dopiero wieczorem i czułem go aż do snu. Dziś rano wszystko było w porządku, ale około trzech godzin po wybudzeniu się ucisk wrócił i trwa nadal. Objawy mnie dosyć niepokoją. We wczesnym dzieciństwie chorowałem na astme oskrzelową. W tej chwili mam 18 lat i pale papierosy od ponad pól roku. zastanawiam się czy palenie mogło spowodować nawrót astmy, oraz co może być przyczyną takich objawów. Dziękuję za odpowiedź

W razie utrzymywania się objawów wskazana jest konsultacja laryngologiczna z ocena gardła. Astma w dzieciństwie jest czynnikiem ryzyka nawrotu astmy, warto wykonać spirometrię. Palenie papierosów nasila objawy.