Dlaczego odczuwam silny lęk przed poczęciem dziecka?

Irracjonalny strach przed zajęciem w ciąże. Panicznie boję się kontaktów seksualnych. Od 2 lat nie współżyję, uprawiam tylko petting ze swoją partnerką ze względu na mój strach. Mimo wręcz pedantycznego podejścia (ciągłe i dokładne mycie rąk przed i po każdym zbliżeniu) nadal odczuwam ogromny lęk, że jakimś cudem coś mogło pójść nie tak. Z jednej strony zdaje sobie sprawę, że nie było nigdy takiego zagrożenia i jest to niemożliwe, a z drugiej ciągle się stresuję i o tym myślę.

Szanowny Panie,

Zachęcam Pana do kontaktu z psychoterapeutą będącym równocześnie seksuologiem, aby dotrzeć do źródeł Pana lęku. Przyczyn Pana trudności może być kilka i na pewno warto zaopiekować się tym tematem,by nie wpływał w dalszym ciągu niekorzystnie na jakość Pana życia seksualnego. Przy uprawianiu pettingu nie ma szans na zajście w ciążę, gdy pieści Pan swoją partnerkę bez uprzedniego kontaktu dłoni z nasieniem. Domyślam się,że powyższy problem wpływa na Pana relację z ukochaną kobietą - jeżeli oddalacie się od siebie z tego powodu, cierpicie lub trudno Wam o tym szczerze rozmawiać, warto rozważyć również terapię pary.

Życzę dużo dobrego.

Małgorzata Ziółkowska

psycholog, psychoterapeuta

www.strefa-ciszy.online