Dni płodne przy nieregularnych miesiączkach a ryzyko ciąży

Witam! Mam nieregularne cykle miesiączkowe 28-33 dni. Z tego powodu trudno wyliczyć dni płodne i niepłodne. Ostatnia miesiączkę miałam 5 kwietnia, przy założeniu że cykl trwałby 31 (średnia) to dni płodne powinnam skończyć 23 kwietnia. 25 kwietnia uprawiałam seks, bez zabezpieczenia, ale wytrysk był na zewnątrz. 5 maja (11 dni po stosunku, a w terminie spodziewanej miesiączki) zrobiłam test (2-3 rano) i wyszedł negatywny. Czy wynik może być prawidłowy i nie mam się czego obawiać?

Witaminy w ciąży

Lek. Marta Hat

Witam! Metoda obliczania dni płodnych na podstawie długości trwania cyklu, zwłaszcza przy nieregularnych cyklach jest bardzo przybliżona i mało skuteczna (nawet połowa kobiet podczas jej stosowania może zajść w ciążę). Teoretycznie przy cyklach o długości od 28-33 dni dni płodne wypadają między 13 a 17 dniem cyklu, czyli od 17-21/22.04. Wynik testu może być wiarygodny, optymalnie można go powtórzyć po kilku dniach. Pozdrawiam