Echo serca i płyn w osierdziu

Witam, 1,5 miesiąca temu na echo serca moja pani doktor wykryła niewielką ilość płynu w osierdziu, funkcja serca była ok, mówiła żeby się nie przejmować i skontrolować za 2 lata. Ale ja mam duszności(już wtedy trochę miałam), co prawda bardzo możliwe że mam nerwicę jednak martwi mnie ten płyn... jak szybko on może narastać? Bardzo się boję. Mam 24 lata

Witam serdecznie,
myślę,że lekarz wziął odpowiedzialnośc za Pani stan zdrowia,ale nie jest świadomy,że taka postawa wzbudza w Pani więcej lęku,niż "niemartwienia się",więc tym sposobem może wywołać nerwicowe/psychosomatyczne/ dolegliwości.Zachęcałabym więc dla uspokojenia się,poprzez powtórną wizytę z prośbą o wyjaśnienie i uspokojenie Pani,lub wizytę u lepszego kardiologa.Ma Pani prawo być leczona zgodnie z poszanowaniem Pani potrzeb,ponieważ one wszystkie są czynnikami leczącymi/o czym lekarz zdaje się zapominać/.

Witam serdecznie, przede wszystkim niech pani nie próbuje stawiać sobie samej diagnozy.
Jeżeli lekarz, który robił badania to kardiolog to chyba powinna Pani zaufać tej diagnozie.
Czy miała Pani robione badania krwi ?
Zwiększona ilość płynu w osierdziu może świadczeć o stanie zapalnym.
Czy ma Pani dużo stresu, jeżeli tak to powinna Pani także zasięgnąć rady psychoterapeuty. Pozdrawiam i życzę zdrowia.