Fobia dotycząca pokrzywy

Witam. Mam rzadko spotykany problem. Otóż mam fobię na pokrzywy. W dzieciństwie starszy kolega bił mnie nimi po głowie i tak to się zaczęło. Dziś mam 18 lat i fobia się utrzymuje. Zdaję sobie sprawę, że to tylko roślina, która nic mi nie grozi, ale jakoś to do mnie nie przemawia. Nie boję się jej dlatego, że parzy, ale jej wygląd powoduję u mnie dreszcze. Tata chciał spokojnie pomóc mi w przezwyciężeniu fobii i skończyło się na jego posiniaczonej twarzy i mojej ucieczki z domu. Proszę o pomoc.

Dzień dobry Pani. Proponuję wizytę u specjalisty - psychoterapeuty, który pomoże Pani uporać się z problemem. Utrzymujące się przez lata objawy często są wyrazem czegoś, co nie jest dla nas do końca dostępne i świadome. Bywają symbolami - znakami (tak jak u Pani pokrzywy), które mogą prowadzić do odczytania głębszego i właściwego źródła lęku tak, by usunąć jego przyczynę.
Pozdrawiam,
M. S-W.

Witam,

pytanie brzmi, czy ta fobia na pokrzywę Pani przeszkadza w życiu. Czy też problem stanowi to, że Pani i Pani rodzina wiedzą i pamiętają o Pani reakcji na pokrzywę i koniecznie chcą Panią z niej ‘wyleczyć’, bo jakoś nie mogą się z tym pogodzić. Wtedy zajmowanie się tym być może nie ma sensu, jeśli ma Pani z tą rośliną kontakt znikomy i nie ma ta fobia znaczącego wpływu na Pani codzienne funkcjonowanie. Wtedy wystarczy porozmawiać z rodziną, że akurat z taką fobią da się żyć i ma Pani prośbę, by temat zostawić w spokoju.

Jeśli natomiast to dla Pani z jakiegoś powodu ważne, by z pokrzywą się zaprzyjaźnić, pozostaje kontakt z psychoterapeutą.

Z pozdrowieniami,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html

To nie jest fobia tylko naturalny odruch obronny i jest on jak najbardziej pozytywny. Pokrzywy lepiej omijać jak tygrysy tylko tygrysy mogą cię dogonić i zjeść a pokrzywy, jak wiele innych trujących i parzących roślin dopóki nie wyciągniemy do nich ręki, tylko sobie rosną.
Pozdrawiam