Krzywa insulinowa i jej interpretacja

Dzień dobry, miałam ostatnio robione badania kontrolne i chciałabym poprosić o analizę krzywej insulinowej i cukrowej. Proszę o interpretację wyników: GLUKOZA na czczo 85 mg/dl normy 70-99 po 1h - 134 po 2h - 106 INSULINA na czczo 13,73 uU/ml norm 2,6-24,9 po 1h - 149,1 po 2h - 69,58. Chciałabym się dowiedzieć, o czym może świadczyć taka krzywa insulinowa i cukrowa? Czy jest to powód do niepokoju? Nie wiem, czy powinnam zgłosić się z tymi wynikami do lekarza, czy może jednak nie ma takiej potrzeby? Zastanawiam się, jakie choroby mogą być zdiagnozowane na podstawie krzywej insulinowej? Jeżeli wyniki świadczą o jakiejś chorobie, to jak wygląda jej dalsze leczenie? Czy może to być jakieś poważne schorzenie? Bardzo proszę o pomoc w interpretacji krzywej insulinowej i krzywej cukrowej. Z góry dziękuję!

Dzień dobry,

Pomimo prawidłowego poziomu glukozy w teście OGTT - wyniki badania wskazują na insulinooporność.Współczynnik HOMA-IR wynosi 2,88, a więc jest za wysoki. Poziom insuliny w 1 h testu przekracza 10-krotność jej stężenia wyjściowego. Insulinoopornośc może być przyczyną problemów z redukcją masy ciała, a także jest czynnikiem rozwoju cukrzycy w przyszłości. Proszę skontaktować się ze swoim lekarzem, który wyda Pani odpowiednie zalecenia mające na celu zmniejszenie insulinooporności. Z pewnością konieczna będzie zmiana stylu życia. Ew. dalsze postępowanie lekarz podejmie po zbadaniu Pani i zebraniu wywiadu.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz