Jak często wykonywać badanie cytologiczne?

Jak często nalezy robić badanie cytologiczne u kobiety przed 30-stką bez historii nowotworów narządów rodnych w rodzinie?

Witam! Zgodnie z programem Narodowego Funduszu Zdrowia badanie cytologiczne powinno się wykonywać regularnie w odstępach nie dłuższych niż 3 lata. Kobiety zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone wirusem HPV wysokiego ryzyka, powinny wykonywać badanie co 12 miesięcy. Testy na HPV nie są wykonywane powszechnie i zazwyczaj kobiety nie wiedzą, czy są zakażone. Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze wykonywać cytologię raz w roku. Termin następnej cytologii najlepiej ustalić ze swoim ginekologiem po odebraniu wyniku cytologii.