Jak leczyć bóle podczas seksu?

Od zawsze występuje u mnie ból podczas próby stosunku, który jest niemożliwy. Nie jest to suchość pochwy, czy brak rozluźnienia i podniecenia. Gdy tylko członek próbuje wejść, nie mieści się już na starcie, wejdzie jedynie główka i tyle. (Z każdym partnerem ten sam problem) Gdy próbuje dalej, ból jest nie do zniesienia. Ginekolog stwierdził, że wejście do pochwy jest bardzo wąskie, drugi, że mam obniżenie macicy, co może być tego powodem? Proszę o pomoc, nie wiem co to znaczy współżycie, bo jeszcze się nie przekonałam.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Dyspareunia to dysfunkcja seksualna objawiające się bólem w trakcie stosunków. Podłożem tego mogą być przyczyny organiczne (np. aktywne zakażenie, endometrioza, brak nawilżenia pochwy), uwarunkowania psychiczne. W takim wypadku w pierwszej kolejności szuka się właśnie przyczyn organicznych wykonując badanie u ginekologa - co Pani już uczyniła i nie znaleziono jednoznacznie przyczyny. Dlatego kolejnym krokiem jest poszukiwanie przyczyn w uwarunkowaniu psychicznym - takimi problemami zajmują się seksuolodzy. Warto udać się na konsultację do takiego specjalisty, ponieważ jest to bardzo ważna sfera w życiu każdego człowieka.