Jak mam odczytać moje badanie usg?

Narządy rodny bez cech przekrwienia, żyły jajnikowe oraz przymacicza nieposzerzone. Przymacicznie prawostronnie widoczna jest przestrzeń płynowa 40x21mm- torbiel? Do usg. Bardzo proszę o odpowiedz co to oznacza

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania ginekologiczne. Diagnostyka obrazowa narządów rodnych to bardzo ważna droga do określenia stanu układu rozrodczego.

Nie wspomniała Pani, czy występują na co dzień pewne choroby przewlekłe oraz czy są przyjmowane na stałe jakieś leki. Wiele czynników może mieć wpływ na stan zdrowia.

Analizując przedstawiony wynik badania ultrasonograficznego, można by stwierdzić, że prawdopodobnie w obrębie jajników jest torbiel. Jest to niewielka zmiana i nie musi powodować żadnych objawów. Torbiel taka wypełniona jest przezroczystym i jednolitym płynem. Powstaje głównie na skutek zaburzeń hormonalnych, zachodzących w cyklu płciowym.

Wraz ze wzrostem takiej torbieli mogą z czasem pojawić się takie dolegliwości, jak: ból podbrzusza, zaburzenia miesiączkowania, wzdęcia, plamienia między miesiączkowe, a także problemy z oddawaniem moczu.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem ginekologiem, który oceni powstałą zmianę i zdecyduje o dalszych krokach. Prawdopodobnie torbiel pozostanie do dalszej obserwacji.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika

https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-jajnikow-przyczyny-rodzaje

https://zdrowie.parenting.pl/jak-wyglada-usg-dopochwowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.