Co oznaczają wynik badań jajników?

Dzień dobry, miałam robione USG endometriozy i chciałam uzyskać informacje o opisie Prawy jajnik - wymiary 34x22x24 mm, objętość 9,4 cm3, pęcherzyki antralne (3-6 mm) , AFC ok.25szt Jajnik lewy - wymiary 11x25x15 mm, objętość 2,2 cm3, pęcherzyki antralne (3-6 mm), AFC ok. 10 szt. Jajnik lewy ruchomość na dolnej granicy normy, skrócenie więzadła właściwego, jajnik bolesny podczas badania

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badanie obrazowe narządów rodnych. To niezbędne postępowanie profilaktyczne w kierunku wielu chorób, a także najlepsza ocena stanu poszczególnych narządów.

Nie wspomniała Pani, od kiedy jest zdiagnozowana endometrioza, a także, czy przyjmowane są w związku z tym pewne leki, które mogłyby wpłynąć na wynik badania.

Analizując Pani wynik badania, prawdopodobnie nie powinno być większych powodów do obaw. Jedynie w przypadku jajnika lewego będzie podjęta decyzja o dalszej kontroli w wyznaczonym czasie.

Należy podkreślić, że jajnik jest narządem bardzo ruchomym, zawieszonym na własnych więzadłach. Ustawienie jajnika jest regulowane przez więzadło właściwe.

W Pani wypadku więzadło właściwe lewego jajnika uległo skróceniu, przez co ruchomość tego jajnika może być ograniczona.

Zalecamy konsultację z lekarzem ginekologiem, który po analizie wyniku badania USG zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/endometrioza

https://portal.abczdrowie.pl/usg-dopochwowe

https://portal.abczdrowie.pl/jajniki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.