Jak ocenić ten wynik badania piersi u 37-latki?

Witam, mam 37 lat. Otrzymałam wynik usg piersi. Prawa bez zmian W lewej zmiana hypoechogeniczna Policykliczna 8,5 mm x8mm. Lekarz nie wie co to i wysyła mnie na biopsje. Jestem przerażona.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

podczas badania USG piersi uwidocznione są tkanki piersi, dzięki czemu możliwe jest wykrycie zmian i zaplanowanie dalszego postępowania medycznego. Zmiana wykryta u Pani ma charakter hypoechogeniczny, co oznacza zmniejszoną gęstość otaczających ją tkanek. Przy takim charakterze zmiany najczęściej zleca się wykonanie biopsji cienkoigłowej i pobranie materiału do badania histopatologicznego. Jest to standardowa procedura, dlatego proszę się nie denerwować. W większości przypadków takie zmiany nie są groźne. W opisie, który Pani przesłała, pojawia się także określenie "policykliczna", tym mianem najczęściej określa włókniakogruczolaki czyli łagodne guzy piersi. W przypadku występowania włókniakogruczolaków najczęściej zleca się ich usunięcie, nie dlatego, że są groźne, tylko istnieje prawdopodobieństwo ich powiększenia. Proszę być dobrej myśli. W przypadku chorób piersi najważniejsze jest wykrycie zmian na jak najwcześniejszym etapie, ponieważ wtedy są ogromne szanse na całkowite wyleczenie. Wydaje się, że w Pani przypadku taka sytuacja ma miejsce. Proszę stosować się do zaleceń lekarza. Życzymy zdrowia! Poniżej linki do przydatnych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-lagodne-w-piersiach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/widocznie-dobrze-ograniczony-hypoechogeniczny-guzek

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/usg-piersi-hypoechogeniczny-policykliczny-obszar

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.