Jak pomóc dziewczynie chorej na anoreksję bulimiczną?

Witam! Problem nie dotyczy bezpośrednio mojej osoby, a mojej dziewczyny (22 lata). Owa istotka jest chora na anoreksję bulimiczną. Nie wiem jak długo to trwa, pewnie kilka lat. Na chwilę obecną jestem chyba 1 osobą która może porozmawiać z Nią na ten temat. Chodź nie jest łatwo dowiedzieć się czegokolwiek. Obiecała, że po studiach, czyli jakieś 6 miesięcy uda się do specjalistycznego ośrodka. Co robić do tego czasu? Jak pomóc?

Witam serdecznie,

Bardzo ważne jest wsparcie takiej osoby i widzę że je od Pana dostaje. Anoreksja i bulimia są bardzo ciężkimi chorobami ponieważ wszystko ,,siedzi w głowie'' Zdrowej osobie bardzo trudno to zrozumieć i pomóc chorej. nie będzie Pan miał odpowiedniego profesjonalnego podejścia. Najlepiej jak najszybciej skonsultować się ze specjalistami. Jeżeli choroba jest zaawansowana to nie obejdzie sie bez lecenia psychologicznego a potem zalecałabym kontakt z dietetykiem. Musi Pan dużo rozmawiać z dziewczyna i ja dowartościowywać. Tego typu choroby często pojawiają sie w wyniku samoakceptacji, braku poczucia własnej wartości, problemów rodzinnych czy zbyt dużych ambicji.
Nie czekałabym aż 6 miesięcy i jak najszybciej szukałabym pomocy u specjalistów. Choroba bardzo wyniszcza organizm.

Powodzenia
W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu
joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Ośrodek terapeutyczny jest faktycznie dobrym pomysłem. Do tej pory warto zachęcić dziewczynę do monitorowania stanu zdrowia (w tym BMI, cyklów, morfologii krwi itp) i reagowania zależnie od wyników czy zagrożenia, a także unikania większych stresów czy ważniejszych zmian w życiu (np przeprowadzka, zmiana pracy itp), które mogłyby nasilić objawy.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Proszę się szybko skontakować z lekarzem psychiatrą ( nie jest wymagane skierowanie od lekarza POZ oraz sprawdzić gdzie w okolicy funkcjonują grupy wsparcia dla osób z zaburzeniami żywienia. Pozdrawiam