Jak powstają myśli i uczucia u ludzi

No wlasnie ale jak to jest, ze mysl, wyobrazenia sa? Gdzie posrod neuronow jest to miejsce, gdzie psychika? Przeciez czlowiek nie jest tylko chodzacym miesem, ma serce, kocha, czuje. Jak impuls elektryczny w glowie moze byc ta psychika? Podswiadomosc itp?

Dzień dobry,
zadaje pan pytania, na które nikt tak naprawdę nie zna odpowiedzi, i które od wieków zaprzątały głowy filozofów, uczonych i zwykłych ludzi. Temat ten poruszany jest w wielu dziedzinach nauki, zarówno medycznych, technicznych, jak i społecznych i humanistycznych: od psychologii, przez filozofię, kognitywistykę, neurologię, po inżynierie maszyn. Po części potrafimy odpowiedzieć jakie obszary mózgu w znacznym stopniu odpowiadają za pewne funkcje, gdzie znajdują się ośrodki np. emocji czy kontroli naszych impulsów, gdzie przetwarzamy bodźce zmysłowe. Nikt nie odpowiedział przekonująco na pytanie w jaki sposób reakcje chemiczne i elektryczne zachodzące w mózgu tworzą coś, co nazywamy umysłem czy psychiką. Oczywiście są pewne teorie, ale nie ma możliwości sprawdzenia tego doświadczalnie. Nasza wiedza jest wielce niedoskonała i możliwe, że nigdy nie poznamy wszystkich tajemnic naszego mózgu i umysłu.

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki
http://poznacsiebie.pl

Funkcjonowanie mózgu to najczęściej interakcja wielu czynników. Nie zależy tylko neuroprzekaźników, neuronów itp ale raczej od całości i jej współdziałania. Do tego mózg, a tym samym psychika kształtowana jest w procesie uczenia przez całe życie. Jeśli jest Pan ciekawy tego funkcjonowania warto zgłębić wiedzę poszukując w literaturze z zakresu neurofizjologii, psychiatrii i psychologii.