Jak przestać się przejmować opinią innych?

Jak przestać się przejmować opinią innych? Mam bardzo ciężki problem ogólnie jestem osobą że tak powiem niestabilna emocjonalnie bardzo wrażliwą aż żebym powiedziała nadwrażliwością zdecydowanie przewrażliwiona bardzo się przejmuje opinią innych ostatnio gdy szłam do sklepu grupka ludzi się na mnie patrzyła tak dziwnie i chyba się ze mnie śmiali ale nie byłam pewna nie znałam tych ludzi cała zniesmaczona i wystraszona wróciłam do domu i przez cały dzień rozmyślałam Co jest ze mną nie tak ogólnie nie mam żadnych kompleksów jestem szczupłą dziewczyną ale nie potrafiłam przestać zapomnieć o tej grupce ludzi. Następna sytuacja była wczoraj ktoś utworzył grupę klasową i gdy ktoś się spytał czy ja jestem i mnie dodali to pewien gość oznaczył mnie i napisał "o boże xdddd" poczułam takie silne jakby to powiedzieć nacisk ból brzucha z zażenowania nie wiem kompletnie o co mu chodziło strasznie się tym przejmuję może z moim wyglądem jest coś nie tak? Ja na Facebooku Zmieniłam zdjęcie profilowe w lekkim makijażu może faktycznie wyglądałam niestosownie i gościa to rozbawiło? To nie był żaden wyzywający makijaż po prostu miałam szminkę na ustach i lekki cień do powiek Co prawda ja się w ogóle nie maluję więc Może to ich rozbawiło No ale co Kurczę mam się nie malować dlatego że jacyś ludzie się na mnie dziwnie patrzą? Dodam jeszcze że nie wyglądam na swój wiek mam 18 lat i wyglądam zdecydowanie na jakieś 15 więc może to ludzi rozśmieszyło że taka małolata się maluje ale jak wspominałam to nie był żaden wyzywający makijaż więc nie rozumiem postawy ludzi. Przez ten incydent zniesmaczenie łam się do samej siebie i nie wiem co jest ze mną nie tak.... nie chcę zmieniać swojego wyglądu bo ktoś na mnie źle spojrzy co mam zrobić to nie pierwsza taka sytuacja gdzie przejmuję się opinią innych tak naprawdę od małego przejmowałam się co kto o mnie powie i bałam się założyć nawet butów na lekkim obcasie bo bałam się co ludzie o mnie pomyślą co prawda również mam lekką fobię społeczną ogólnie jestem strasznie problematyczna I emocjonalna zawsze popełniłam ten błąd w podstawówce jak ktoś się śmiał z mojej fryzury to na następny dzień związywalam rozpuszczone włosy w kucyka żeby się ze mnie nie śmiali

Witam Panią,
Lęk przed oceną czy opinią innych ludzi jest podstawową cechą
fobii społecznej.
Lęk przed oceną składa się z wielu małych lęków, takich jak :
lęk przed odrzuceniem, przed wyśmianiem, przed poniżeniem,
przed brakiem akceptacji itd.
Człowiek, dotknięty fobią społeczną w relacjach z innymi
ludźmi stale doświadcza obezwładniającego lęku
i nieustannie przeżywa katusze.
Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji
towarzyskiej czy nawet zwykłej rozmowy napełnia
ogromnym lękiem.
Pani problemy związane z lękiem przed oceną innych
oraz związane z tym poczucie frustracji i dyskomfortu
prawdopodobnie wynikają z niskiej samooceny,
braku wiary we własne możliwości i być może przykrych
doświadczeń z przeszłości.
Bardzo często niska samoocena, która zwykle spowodowana
jest przykrymi doświadczeniami z przeszłości utrudnia
normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, nie pozwala
skupić się nad tym co ważne i wywołuje niemiłe emocje.
Poza tym nieadekwatna samoocena,
i brak wiary w swoje możliwości, negatywnie wpływają
na wszystkie obszary Pani funkcjonowania i sprawiają,
że nie potrafi Pani cieszyć się życiem.
W ten sposób, zamiast realizować swoje marzenia, tworzy Pani
w umyśle wypaczony obraz samej siebie, co pogłębia jedynie
niską samoocenę i poczucie przygnębienia.
Lęk przed oceną może prowadzić do wycofania się z aktywności
społecznej a nawet do izolacji społecznej.
Dlatego zachęcam Panią do terapii psychologicznej,
która pozwoli Pani spojrzeć na siebie i innych ludzi
z odpowiedniej perspektywy, a także wzmocnić
poczucie własnej wartości i odzyskać równowagę
wewnętrzną, dzięki czemu odzyska Pani radość życia.
Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
https://psycholog24online.pl/