Od czego zacząć poprawę mojego samopoczucia?

Niskie poczucie własnej wartości mam od zawsze, chociaż według opinii innych zupełnie bezpodstawnie. Od lat męczę się też ze strachem przed ludźmi. Boję się wystąpień publicznych, mam niewielu znajomych, ciężko mi nawiązywać nowe znajomości, relacja damsko-męska w moim życiu od dawna nie istnieje. Jeżeli mam taką możliwość zakupy robię online, żeby nie chodzić po sklepach, do lekarza udaję się w ostateczności. Nigdy nie byłam u kosmetyczki, do fryzjera chodzę raz w roku, mam problem z załatwieniem najprostszych spraw w urzędach itd. Wszystko w obawie przed tym, że będę musiała wchodzić w interakcje z innymi. Czasem na ulicy wydaje mi się, że wszyscy patrzą na mnie, oceniają mnie. Sama się sobie dziwię, że jeszcze daję radę współpracować z ludźmi w pracy, chociaż są takie osoby, przy których nie potrafię się wypowiedzieć ze stresu, ręce mi się trzęsą, robię się cała czerwona na twarzy. Ostatnio mocno się odizolowałam, do tego stopnia, że ciężko mi wytrzymać z własną rodziną. Jestem na siebie tak wściekła i tak bardzo rozczarowana swoim życiem, że wyładowuję się na bliskich nielicznych osobach, które jeszcze przy mnie tkwią, każdą krytykę odbieram osobiście, wydaje mi się, że wszyscy myślą o mnie źle, że nie zasługuję na to, żeby ktokolwiek mnie lubił. Ta frustracja sprawia, że już nie wiem kim jestem i czego chcę od życia, liczy się tylko, żeby jakoś przetrwać każdy kolejny dzień. Coraz częściej płaczę i zastanawiam się po co mi to wszystko, co będzie dalej. Wiem, że jeśli nie wezmę sprawy w swoje ręce to nic się nie zmieni i będzie gorzej, ale od czego zacząć?

Witam Panią,

Lęk przed oceną czy opinią innych ludzi jest podstawową cechą lęku społecznego.

Lęk przed oceną składa się z wielu małych lęków, takich jak :

lęk przed odrzuceniem, przed wyśmianiem, przed poniżeniem, przed brakiem

akceptacji itd.

Człowiek, dotknięty fobią społeczną w relacjach z innymi ludźmi stale doświadcza

obezwładniającego lęku i nieustannie przeżywa katusze.

Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji towarzyskiej

czy nawet zwykłej rozmowy napełnia ogromnym lękiem.

Pani problemy związane z lękiem przed ludźmi, przed oceną innych

oraz związane z tym poczucie frustracji i dyskomfortu wynikają z niskiej

samooceny, braku wiary we własne możliwości i być może przykrych

doświadczeń z przeszłości.

Bardzo często niska samoocena, która zwykle spowodowana jest przykrymi

doświadczeniami z przeszłości, utrudnia normalne funkcjonowanie

w społeczeństwie, nie pozwala skupić się nad tym co ważne i wywołuje

niemiłe emocje.

Poza tym nieadekwatna samoocena, i brak wiary w swoje możliwości,

negatywnie wpływają na wszystkie obszary Pani funkcjonowania i sprawiają,

że nie potrafi Pani cieszyć się życiem.

W ten sposób, zamiast realizować swoje marzenia, tworzy Pani w umyśle

wypaczony obraz samej siebie, co pogłębia jedynie niską samoocenę

i poczucie przygnębienia.

Lęk przed oceną może prowadzić do wycofania się z aktywności

społecznej a nawet do izolacji społecznej.

Dlatego zachęcam Panią do terapii psychologicznej, która pozwoli Pani

spojrzeć na siebie i innych ludzi z odpowiedniej perspektywy,

a także wzmocnić poczucie własnej wartości i odzyskać równowagę

wewnętrzną, dzięki czemu odzyska Pani radość życia.

Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/