Jak radzić sobie z toksyczną mamą?

Witam. Mam pewien problem który tyczy się mojej matki, otóż od dawien dawna jest bardzo nerwowa i potrafi mnie szantażować. Gdy byłam jeszcze nie pełnoletnia zawsze musiałam robić to co ona chciała i wtedy zaczela mi się odgrażać, zawsze taka była sądzę że, ma to po swojej matce która jest bardzo zła kobietą. Moja mama związała się z człowiekiem który był przysłowiowym tyranem i typem alkoholika po około 7-8 latach wyrzuciła go z domu i wtedy odetechnelismy z ulgą po latach męczarni i przemocy fizycznej jak i psychicznej. Po 2 latach związała się facetem teraz już mężem, zamieszkali razem ale jej totalnie odbiło jest gorsza niż wcześniej potrafi zazdrościć mi tego że, w życiu mi się powiodło przykład rodzice mojego narzeczonego kupili nam mieszkanie a ona gdy tylko się o tym dowiedziała zaczęła wariować i chciała na rok zostawić mi mojego 10 letniego brata pod opiekę, nie zgodziłam się zrobiłam i awanturę. Nie dawno zaczęła mnie szantażować że jeśli nie wezmę wspólnego pupila do siebie to ona go zawiezie do schroniska i to będzie moja wina, bardzo często płacze przez nią i nie daje rady, rozmowy nic nie dają bo twierdzi ze ja ich mam gdzieś ale to nie jest prawdą proszę mi wierzyć że zawsze pytam o ich samopoczucie a oni o moje nigdy. Czy ona może być chora psychicznie? I jak jej zaproponować wizytę u psychologa zaznaczę że, potrafiła mnie bić i wyzywać od najgorszych, na szczęście mieszkam na drugim końcu Polski i widzę się z nią raz na rok.. proszę o pomoc

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za zaufanie i że podzieliła się Pani swoją
mocno urazową relacją rodzinną.

Rozumiem tak, jak mogę, jak trudnych stanów emocjonalnych Pani może doświadczać, poprzez przemocowe zachowania swojej Mamy,
z historią przemocy fizycznej/psychicznej oraz nadużywania alkoholu przez byłego Partnera Mamy, za Pani słowami:
"... Moja mama związała się z człowiekiem który był przysłowiowym tyranem i typem alkoholika po około 7-8 latach wyrzuciła go z domu i wtedy odetechnelismy z ulgą po latach męczarni i przemocy fizycznej jak i psychicznej... ."

Pomoc specjalistyczna jest dla Pani Mamy niezbędna!

Temat jest wielowątkowy, co wymagałoby błyskawicznego, wnikliwego
specjalistycznego oraz zindywidualizowanego wglądu oraz postępowania.

Proszę nie czekać i sięgnąć (już dzisiaj) po bezpłatną, telefoniczną
rozmowę w celu informacyjnym, dzwoniąc do Kryzysowego Telefonu Zaufania, pod nr 116 123, czynnym codziennie, w godz. 14.00-22.00, gdzie uzyska Pani potrzebne wskazówki, co i jak może Pani pomóc swoim Najbliższym (szczególnie małoletniemu Bratu i Sobie).
Jest to oferta skierowana do Osób dorosłych, przeżywających kryzys
emocjonalny.

Z mojej strony, zachęcałabym również Panią do rozważenia osobistej konsultacji psychologicznej/psychoterapeutycznej, celem pracy terapeutycznej, by nabyła Pani skuteczne umiejętności zadbania o Siebie i swoje potrzeby.

Serdeczności i wewnętrznej siły Pani życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605