Jak rozumieć interpretację wyników morfologii i żelaza u 16-miesięcznego dziecka?

Witam, poniżej wyniki mojego 16-miesięcznego synka. WBC 4,29 norma 5-17, RBC 3,28 norma 3,7-5,3, HGB 10,1 norma 10,5-13,5, HCT 27,7 norma 30-42%, MCV 84,5 norma 73-109 fL, MCH 30,8 norma 24-33 pg, MCHC 36,5 norma 26-34 g/dl, RDW 12,5 norma <16%, PLT 291 norma 227-550, MPV 11,2 norma 6-12 fL, PDW 13,6 norma 9-17 fL, P-LCR 34,6 norma 13-43%, PCT 0,33 norma 0,17-0,5%, NE% 22,6 norma 30-50%, LY% 63,9 norma 20-65%, EO% 3,5 norma 1-5%, MO% 9,1 norma 1-11%, BA% 0,9 norma 0-1%, NE 0,97 norma 1,5 – 8,5, LY 2,74 norma 1,2-11,9, EO 0,15 norma 0,05-0,85, MO 0,39 norma 0,05-1,8, BA 0,04 norma 0-0,2. Poziom żelaza 120 norma 29-91. Dziecko miało zlecone badania, gdyż przez 7 miesięcy tego roku przybrało na wadze tylko 200 gram i jest bardzo blade. Wiosną miał podawane żelazo, gdyż miał bardzo niski poziom żelaza (17), ale teraz ten poziom jest za wysoki. Martwią mnie zaniżone leukocyty, erytrocyty, hemoglobina i neutrofile. Dwa tygodnie temu miał jakąś infekcję wirusową objawiającą się tylko katarem, którą pokonaliśmy inhalacjami z soli fizjologicznej. Lekarka mówi, że taka jego uroda i wyniki niewiele odbiegają od normy, ale to chyba nie jest normalne, że dziecko w ogóle nie przybiera na wadze. Wcześniej (mniej więcej do 11 miesiąca życia) przyrosty wynosiły 500-700 gram na miesiąc. Proszę o pomoc.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Lekarz prowadzący dziecko ma słuszność, iż wyniki morfologii nie należą do najgorszych. Obniżony poziom leukocytów i neutrofili może być wspomnianą przez Panią infekcją mającą miejsce w ostatnim czasie.
Zastanawiająca jest jednak stale utrzymująca się niedokrwistość, mimo przesycenia dziecka żelazem. Dodatkowym problemem jest mały przyrost masy dziecka. Oczywiście, zawsze można spróbować tłumaczyć to zwiększoną ruchliwością malucha i zwiększonym wydatkiem energetycznym.
W Pani opisie zabrakło mi informacji na temat rozwoju dziecka, w tym liczby ząbków, umiejętności chodzenia, a także na temat apetytu malucha. Nie ukrywam, że istotne jest tu uzupełnienie wywiadu i możliwość zbadania dziecka. Z tego też powodu zachęcałabym Panią do powtórnej wizyty u pediatry, który wnikliwiej przyjrzy się całemu problemowi. Zawsze może Pani skonsultować się z innym pediatrą, który będzie miał możliwość obejrzenia dziecka. Zasadne wydaje się tu wykonanie dalszych badań diagnostycznych, w tym badania moczu i USG jamy brzusznej. Ostateczną decyzję podejmie Pani lekarz.
W sytuacji, gdy pediatra nie odnajdzie przyczyny niedokrwistości i braku przyrostu masy ciała, wskazana będzie konsultacja z gastroenterologiem dziecięcym, do którego potrzebne będzie Pani skierowanie.
Pozdrawiam