Jak poradzić sobie z depresją samemu?

Witam serdecznie, mam prośbę. Czy mógłbym dowiedzieć się jak poradzić sobie z depresją samemu, nie prosząc nikogo o pomoc? Wiem, że za chwile każdy mi powie, że w przypadku depresji konieczna jest pomoc kogoś z zewnątrz, że powinienem komuś powiedzieć o moich problemach, bo będzie mi lżej ale nie - ja chcę samemu poradzić sobie z depresją tylko niestety nie bardzo wiem jak to zrobić. Czy są na to jakieś sprawdzone sposoby? Jak poradzić sobie z depresją samemu? Co robić? Niestety, znam siebie i wiem, że jeśli poproszę o pomoc to przegram :( Muszę poradzić sobie z depresją samemu bo tylko to uczyni mnie silniejszym i pozwoli na ponowne dostrzeżenie piękna życia i codzienności. Wiem, że to jest możliwe, tylko obecnie znajduję się w spirali depresyjnej, z której nie mogę wyjść. Jak poradzić sobie z depresją samemu? Co robić? Będę wdzięczny za wszystkie porady.

Pozdrawiam.

Witam,
Radzenie sobie z depresje przy profesjonalnym wsparciu psychoterapeuty jest skuteczniejsze, jednak gdyby zdecydował się Pan radzić sobie sam, zachęcam do sięgnięcia po książkę "Radość życia" D. Burnsa lub "Pokonaj depresję zanim ona pokona Ciebie" - autor R. Lehy. To kompetentne podręczniki do samodzielnej pracy nad problemem.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Marta Dziekanowska
https://martadziekanowska.wordpress.com/

Witam,

przede wszystkim powinien Pan uświadomić sobie, że nie musi Pan przechodzić przez chorobę sam. Z pewnością w Pana otoczeniu są osoby, które mogą stanowić dla Pana wsparcie w walce z chorobą - czasami wystarczy im na to pozwolic.
Poza tym zachęcam Pana do kontaktu z psychologiem/psychoterapeutą – kontakt ze specjalistą może być bardzo pomocny w walce z depresją.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html