Jak wygląda prawidłowe oddychanie?

Witam Ostatnio przeczytalem ciekawy artykuł na temat zestresowanych ludzi (czytaj mnie). W tym artykule było napisane ze ludzie Ci mają zaburzone oddychanie co w późniejszym czasie przekłada się na oslabienie organizmu lub jego złe funkcjonowanie. Podane było tam głównie nie dotlenienie mózg stąd moje pytanie jakie jeszcze? Oraz jak powinno wyglądać "prawidłowe" oddychanie? Ile oddechów na minutę? Dodam że ja oddycham bardzo płytko i dość nieregularnie. Jak radzić sobie z takim problemem?

Stres może objawiać się w rożny sposób, ale nie sadze żeby ten artykuł był merytorycznie wartościowy. Zaburzenia oddychania w stresie są raczej wtórne do innych zmian które on powoduje, i nie są pierwotną przyznaną postępującego spadku wydolności organizmu w trakcie długotrwałego stresu.

Witam,

Płytkie oddychanie czyli wentylacja płuc małymi objętościami powietrza może być przyczyną niedotlenienia. Trzeba pamietac, ze w drogach oddechowych znajduje sie tzw. objetosc zalegajaca - jest to objetosc samych drog oddechowych (oskrzeli), doprowadzajacych powietrze do pecherzykow plucnych gdzie zachodzi wlasciwa wymiana gazowa. Oddychajac plytko (malymi objetosciami) powodujemy tylko ruch powietrza w drogach oddechowych tam i z powrotem, bez efektywnej wymiany gazowej, innymi slowy "oddychamy ciagle tym samym powietrzem". Z tych samych powodow nie da sie nurkowac w morzu ze zbyt dluga rurka do oddychania - objetosc powietrza w niej zalegajaca robi sie na tyle duza, ze przy jednorazowym wdechu nie jestesmy w stanie "zaciagnac" czystego powietrza do pluc.

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga