Jaka jest prawidłowa waga przy wzroście 169 cm?

Mam 16 lat, 1.69 m i ważę 63 kg. Czy mam nadwgę? Mam sporą oponkę na brzuchu. Chciałabym ją zgubić do wakacji. Czy jest to możliwe? W mojej rodzinie występuje nadwaga, ma ją mój tata, mama też sporo przytyła po dzieciach, moja siostra też ma sporą nadwagę. Mój jadłospis jest dość dziwny, jak wychodzę do szkoły to nie jem śniadania i w ogóle dziwnie się odżywiam. Nie choruję na choroby przewlekłe.
16 LAT ponad rok temu

Witam!

Stopień nadawgi lub otyłości u dzieci i młodzieży ocenia się na podstawie siatek centylowych. Według nich zarówno Twój wzrost, jak i masa ciała są na 75 punkcie centylowym. Oznacza to, że dla swojego wieku  i wzrostu Twoja masa ciała jest prawidłowa. 75 punkt centylowy oznacza także, że 25% dziewczynek w Twoim wieku ma taki wzrost i wagę. Dopóki centyle masy ciała nie są wyższe niż centyle wzrostu wszystko jest w porządku. Jeśli martwi Cię tkanka tłuszczowa na brzuchu, postaraj się jak najwięcej ruszać (lekcje WF-u to za mało), jedz regularnie (co 3 godziny) i koniecznie jedz śniadania - to najważniejszy posiłek w ciagu dnia. Ogranicz słodycze i słone przekąski typu chipsy oraz zrezygnuj ze słodzonych napojów gazowanych typu cola. Regularne jedzenie i dużo ruchu pomoże Ci utrzymać prawidłową masę ciała.