Jaka może być przyczyna przewlekłego kataru?

Witam. Córka ma skończone 10 miesięcy, od 1.5 miesiąca walczymy z katarem. To już 2 raz, poprzednio też 1.5 miesiąca. Gesty raz żółto-zielony, raz biały i tak w kółko. Leczymy objawowo po kontakcie z pediatrą, inhalacje, oklepywanie, odciąganie noska, nasivin baby oczywiście po 5 dniach robimy przerwy. Niestety nic nam nie pomaga. Do jakich specjalistów mogłabym się wybrać z dzieckiem, by odkryć przyczynę przewlekłego kataru, bądź jakie badania mogę wykonać?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Przyczyny chrapania

Chrapanie to bardzo uciążliwy problem - szczególnie dla osoby, która nie może przez to spać. Jakie są przyczyny chrapania? Na ten temat wypowiada się dr Michał Michalik.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy!

Nieżyt nosa, czyli powszechnie mówiąc katar, u niemowląt i małych dzieci to bardzo częsta dolegliwość, która może występować cyklicznie. Dotyczy to zwłaszcza okresu jesienno-zimowego. Jest to dość uciążliwe schorzenie, zarówno dla dziecka jak i rodzica.

Do głównych przyczyn kataru u dziecka można zaliczyć: alergie, infekcje wirusowe, a niekiedy bakteryjne. Najczęstszą przyczyną nieżytu nosa jest podłoże wirusowe. Rozprzestrzeniają się one drogą kropelkową. W większości przypadków odpowiedzialne za katar są rinowirusy, adenowirusy, wirusy paragrypy oraz grypy.

Katar może mieć różną postać, począwszy od wodnistego przezroczystego, przez biały śluzowaty, aż po gęsty żółtozielony o specyficznym zapachu. Należy przy tym podkreślić, że żółty gęsty katar nie zawsze jest pochodzenia bakteryjnego.

Stosowane przez Panią leczenie wygląda na prawidłowe. Proponujemy dodatkowo zasięgnąć porady u lekarza alergologa oraz laryngologa. Specjaliści pomogą określić dokładną przyczynę kataru i zastosują odpowiedni kierunek leczenia.

Proponujemy wykonać posiew wymazu z nosa. Diagnostyka ta będzie pomocna przy ustalaniu źródła nawracających katarów u dziecka.

W przypadku zakażenia bakteryjnego, lekarz będzie mógł przepisać krople lub maść z antybiotykiem do stosowania miejscowego. Takie leczenie powinno przynieść zamierzony efekt.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/katar-u-dziecka

https://parenting.pl/jak-leczyc-katar-u-niemowlat

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty