Jakie badania wykonać po kilkukrotnym poronieniu?

Proszę powiedzieć jakie badania wykonać, ponieważ moje 3 ciąże zakończyły się niepowodzeniem?26 tydzień-15 tydzień i 9 tydzień puste jajo. Czy mój partner powinien wykonać badanie nasienia i czy to mogło być przyczyną pustego jajeczka? Cytomegalia? Toksoplazmoza? Borelioza? Czy inne?
Po pierwszej ciąży zrobiłam badanie CMV i z wyniku wyszła obecna we krwi. Mogło to być przyczyną straty ciąży w tak późnych tygodniach?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Puste jajo płodowe to stan dość często stwierdzany we wczesnej ciąży. Jego przyczyna nie jest do końca poznana, najprawdopodobniej jest nią losowo powstały defekt genetyczny zarodka, uniemożliwiający jego rozwój. Najczęściej kobiety, u których rozpoznano puste jajo płodowe, bez problemu zachodzą w kolejną ciążę i udaje im się ją donosić.

Przypuszczam, że puste jajo płodowe nie miało związku z poprzednimi ciążami, w przypadku których przyczyna niepowodzenia musiała być inna. Tak późne, a powtarzające się straty ciąży mogą być wywołane np. zespołem antyfosfolipidowym- powinna Pani mieć wykonane badania w jego kierunku.  Należy także wykluczyć wady anatomiczne macicy i zrównoważone aberracje chromosomowe, zarówno u Pani, jak i partnera (badania genetyczne).

Badanie nasienia nie jest konieczne, wykonuje się je bowiem dopiero w przypadku problemów z poczęciem, których Państwo nie mają. Cytomegalowirus (CMV) mógł spowodować śmierć płodu, jeśli miała Pani dodatni wynik badania miana przeciwciał IgM (natomiast dodatnie IgG świadczą przeciwnie- o odporności przeciw temu wirusowi i bezpieczeństwie dziecka). Drobnoustroje nie są jednak zazwyczaj powodem nawracających poronień czy przedwczesnych porodów martwych płodów.

Powinna Pani nie zwlekać z wizytą u lekarza ginekologa, który podejmie się diagnostyki powtarzających się strat ciąży.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!