Kobieta , 29 lat Witam, mam taki problem i prosiłabym o odpowiedź. Siostra mojego męża ma chorobę psychiczną afektywną dwubiegunową. Dodatkowo chorobę tę miała mama mamy mojego męża i siostry. Jak wysoce prawdopodobne jest wystąpienie tej choroby w mojej rodzinie? Jakie geny odpowiadają za tę chorobę? I jakie badania należy zrobić, aby dowiedzieć się czy nasze dzieci lub wnuki nie odziedziczą tych genów? Proszę o odpowiedź.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam Panią,

Ryzyko dziedziczenia choroby afektywnej dwubiegunowej (CHAD) jest dobrze udokumentowane w literaturze naukowej na podstawie badań bliźniąt mono- i di-zygotycznych. Z drugiej strony nie potwierdzono, aby jakikolwiek z dotychczas badanych genów odpowiadał za dziedziczenie CHAD. Zatem na ten moment nie można wykonać żadnego testu genetycznego, który odpowiedziałby na pytanie kto z potomków może odziedziczyć wadliwy gen. CHAD jest prawdopodobnie dziedziczony wielogenowo ( czyli za rozwój choroby odpowiada pewna konstelacja genów, a nie jeden wadliwy gen). Odpowiadając na pytanie o ryzyko dziedziczenia choroby przez potomstwo osoby rodzinnie obciążonej CHAD- najwyższe ryzyko istnieje dla dzieci, któych jedno z rodziców chorowało na CHAD. Na podstawie metaanalizy badań epidemiologicznych (Lapalme 1997) okreslono je jako 4 x wyższe w zakresie wystapienia zaburzeń nastroju, niż dla dziecka, którego oboje rodzice są zdrowi. Dla Państwa dzieci ryzyko jest oczywiście znacznie niższe, gdyż oboje Państwo jesteście zdrowi. Jeśli jednak problem Pania nurtuje, warto zgłosić się do poradni genetycznej i tam rozwiać swoje wątpliwości.

Pozdrawiam!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Choroby genetyczne – Choroby genetycznie uwarunkowane powstają na skutek mutacji genów lub zaburzenia liczby lub budowy chromosomów. Powyższe procesy powodują zaburzenie prawidłowej struktury oraz funkcjonowania organizmu. Jednym z elementów diagnostyki chorób genetycznych, poza badaniem lekarskim i badaniami dodatkowymi, są testy genetyczne.
  • Choroba afektywna dwubiegunowa – Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) charakteryzuje się występowaniem na przemian okresów depresji i manii (hipomanii). Pojawiają się w różnej częstotliwości i kolejności. Pomiędzy nimi mogą występować okresy remisji albo przechodzą bezpośrednio jeden w drugi.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Neurologia

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) - etiologia, objawy, leczenie

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) charakteryzuje się występowaniem na przemian okresów depresji i manii (hipomanii). Pojawiają się w różnej częstotliwości i kolejności. Pomiędzy nimi mogą występować okresy remisji albo przechodzą bezpośrednio jeden...

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) - etiologia, objawy, leczenie

Choroba afektywna dwubiegunowa (prezentacja edukacyjna)

Choroba afektywna dwubiegunowa (prezentacja edukacyjna)

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa? Nazywana czasami chorobą maniakalno-depresyjną, jest stanem dezorientacji, który przyczynia się do ogromnych wahań nastroju. Choroba ta jest jak jazda na karuzeli, pacjent może przez wiele tygodni czuć się...