Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 1 4 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie geny odpowiadają za CHAD?

Witam, mam taki problem i prosiłabym o odpowiedź. Siostra mojego męża ma chorobę psychiczną afektywną dwubiegunową. Dodatkowo chorobę tę miała mama mamy mojego męża i siostry. Jak wysoce prawdopodobne jest wystąpienie tej choroby w mojej rodzinie? Jakie geny odpowiadają za tę chorobę? I jakie badania należy zrobić, aby dowiedzieć się czy nasze dzieci lub wnuki nie odziedziczą tych genów? Proszę o odpowiedź.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Witam Panią,

Ryzyko dziedziczenia choroby afektywnej dwubiegunowej (CHAD) jest dobrze udokumentowane w literaturze naukowej na podstawie badań bliźniąt mono- i di-zygotycznych. Z drugiej strony nie potwierdzono, aby jakikolwiek z dotychczas badanych genów odpowiadał za dziedziczenie CHAD. Zatem na ten moment nie można wykonać żadnego testu genetycznego, który odpowiedziałby na pytanie kto z potomków może odziedziczyć wadliwy gen. CHAD jest prawdopodobnie dziedziczony wielogenowo ( czyli za rozwój choroby odpowiada pewna konstelacja genów, a nie jeden wadliwy gen). Odpowiadając na pytanie o ryzyko dziedziczenia choroby przez potomstwo osoby rodzinnie obciążonej CHAD- najwyższe ryzyko istnieje dla dzieci, któych jedno z rodziców chorowało na CHAD. Na podstawie metaanalizy badań epidemiologicznych (Lapalme 1997) okreslono je jako 4 x wyższe w zakresie wystapienia zaburzeń nastroju, niż dla dziecka, którego oboje rodzice są zdrowi. Dla Państwa dzieci ryzyko jest oczywiście znacznie niższe, gdyż oboje Państwo jesteście zdrowi. Jeśli jednak problem Pania nurtuje, warto zgłosić się do poradni genetycznej i tam rozwiać swoje wątpliwości.

Pozdrawiam!

Specjalistka w dziedzinie psychiatrii, seksuolog oraz psychoterapeuta. Posiada uprawnienia Fellow of the European Board of Sexual Medicine nadane przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej ESSM. Związana z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
0

Nie ma wyodrębnionego konkretnego genu odpowiadającego za zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Toteż nie można przewidzieć czy ktokolwiek w Pani rodzinie zachoruje na to zaburzenie, czy nie. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety