Czy dzieci mogą odziedziczyć depresję?

Dzień dobry, mam pytanie, czy moje dzieci mogą odziedziczyć depresje,jeśli w mojej rodzinie są 2 przypadki zachorowań? Ja leczę się na depresję nawracajacą od 13 r.ż, a moja babcia choruje na to samo od kilkudziesięciu lat.Jaka jest procentowa szansa na zachorowanie u moich potomków?

Obecność zachorowań na depresje w rodzinie (szczególnie u rodziców), zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u kolejnych pokoleń. Warto jednak pamiętać, że nie mówimy tu o dziedziczeniu takim jak w przypadku dziedziczenia np koloru oczu czy grupy krwi. Jest także znacząco mniejsze w sytuacji, gdy choruje tylko jedno z rodziców niż w sytuacji, gdy oboje rodzice mają zdiagnozowane zaburzenia depresyjne czy lękowe. Dodatkowym czynnikiem jest także styl rodzicielski, zaangażowanie w wychowanie i relacje z dzieckiem czy sam przebieg choroby rodzica. Inaczej mówiąc czynniki te (oprócz samego dziedziczenia) mają także znaczący wpływ na pojawienie się czy ewentualny przebieg choroby u dziecka, a ich modyfikacja może znacząco wpływać na zachorowalność u dzieci. W Pani sytuacji warto dokładnie omówić to ze swoim psychologiem, psychoterapeutą. Nie tylko szczegółowo odpowie na Pani pytania, ale także wesprze w roli rodzicielskiej, omówi zagrożenia oraz możliwości zapobiegania czy radzenia sobie (ze szczególnym zwróceniem uwagi na aspekt wychowania i relacji).