Jakie jest ryzyko chorej ciąży przy braku suplementacji kwasu foliowego?

Jestem w 7 tygodniu ciąży. Nie brałam dotychczas kwasu foliowego. Jak duże jest ryzyko urodzenia chorego dziecka?
KOBIETA, 25 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry,

Ciężko określić jakie może być ryzyko,bo tak naprawdę nie wie Pani,czy ma Pani niedobór kwasu foliowego( Są badania,dzięki którym można sprawdzić poziom kwasu foliowego). Odpowiedni poziom kwasu foliowego zmniejsza ryzyko wystąpienia wad,więc nawet jeśli miałaby Pani niższy kwas foliowy to nie oznacza,że dziecko urodzi się chore.

Proszę zacząć przyjmować kwas foliowy i aktywne foliany oraz rozpocząć suplementację preparatem zawierającym witaminę D, DHA i jod.

Proszę przyjmować kwas foliowy do końca drugiego trymestru.

Powodzenia

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska