Jakie są przyczyny częstej, obfitej miesiączki?

Mam dwadzieścia lat. Od września do teraz (połowa listopada) mam miesiączki co 14-18 dni. Trwają one 5 dni i przez pierwsze trzy są bardzo obfite. Dodam jeszcze, że sytuacja była taka sama w okresie styczeń- czerwiec, tylko wtedy miesiączki były co 20-21 dni.

Na okres wakacji (koniec czerwca-początek października) miałam regularnie miesiączki co 28 dni. Zastanawiam się zatem czy to nie jest wywołane przez stres związany ze studiami. Ale mimo wszystko nie wiem jak mam sobie z tym radzić.

Dodam jeszcze, że nie miałam kontaktu płciowego więc ta przyczyna też odpada...no i u ginekologa też jeszcze nie byłam...Jeżeli to ma jakieś znaczenie to jestem wegetarianką (brak żelaza?) i oddawałam krew honorowo 24.11.2009, 23.01.2010, 25.05.2010 (zaburzenia w produkcji czerwonych krwinek). Nie wiem czy to ma sens do mojej całej sprawy ale na wszelki wypadek piszę. Pozdrawiam ;)

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nieregularności miesiączek, w szczególności skrócenie cyklu, mogą być związane ze stresem i zbyt intensywną pracą. W Pani przypadku wskazuje na to skorelowanie nieregularności z rokiem akademickim oraz ustanie problemu w okresie wakacyjnego odpoczynku.

Dieta wegetariańska nie ułatwia na pewno radzenia sobie ze stresem i obciążeniem pracą. Przyczyną może również być stan chorobowy wpływający na zaburzenia hormonalne. W takim przypadku najkorzystniej byłoby go zdiagnozować jak najszybciej, co może ułatwić skuteczne leczenie.
Dlatego radziłabym się udać do ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!