Zapytaj lekarza

1 , 0 1 9 , 6 4 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie testy wykonuje się w kierunku obciążenia rakiem płuc?

Chciałam zapytać jakie testy wykonuje się,w kierunku obciążenia rakiem płuc? Mój pradziadek ze strony ojca zmarł na raka płuc w wieku ok. 60 lat a mój ojciec 56 na to samo. OBAJ palili, ojciec był gruźlikiem ale mogę być w grupie ryzyka z tego co czytałam. Powinnam wykonać takie testy? Bardzo się boje..
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Przede wszystkim nie palić i unikać środowiska palaczy - palenia biernego. Niezaleznie od tego raz w roku wykonac badanie radiologiczne klatki piersiowj - przednio tylne i boczne.

Chirurg ogólny i specjalista w dziedzinie onkologii. Uczestnik licznych szkoleń.
0

Nie wiem co Pani czytała , ale nie jest Pani w grupie zwiększonego ryzyka ! Proponuję wykonywać 1x/rok rtg płuc , a jeśli Pani nie pali - to nawet 1x/2lata , zż

Specjalista chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej. Posiada doświadczenie w diagnozowaniu i wycinaniu zmian skórnych oraz leczeniu czerniaka. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Klinice Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaka Skóry w Centrum Onkologii w Warszawie
0

Nie ma jednego genu kojarzonego z rakiem płuc. Wynika to częściowo z faktu, że niemal wszystkie zachorowania na ten nowotwór spowodowane są paleniem. Nie palić samemu!!! Jeśli nie umie Pani rzucić: 1. psycholog, 2. tomografia komputerowa płuc wysokiej rozdzielczości raz w roku. Jeśli nie jest Pani narażona na dym tytoniowy, najprawdopodobniej nie zachoruje Pani.

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy