Jedzenie a ząbkowanie

Witam.

Mój 6-miesięczny synek karmiony piersią znacznie mniej je w dzień, odkąd zaczął ząbkować. W nocy natomiast budzi się co 2-3 godziny na karmienie. Dodam, że synek już śpi w swoim pokoju, od ok. 10 dni zaczęliśmy mu wprowadzać słoiczki, za którymi przepada. Moje pytanie brzmi - czy to jest normalne, aby dziecko w tym wieku dokarmiać w nocy co 2 godziny, czasem nawet co 1,5? Ja mam wrażenie, że on w nocy nadrabia to, czego nie doje w dzień z powodu bólu dziąseł. Czy powinnam kontynuować karmienie nocne z taką częstotliwością, czy już ograniczać? Proszę o poradę.

Pozdrawiam serdecznie.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Problemy ze snem oraz, co za tym idzie, ze zmianą pór posiłków u ząbkujących niemowląt występuje bardzo często. Zalecenia dotyczące karmienia noworodka, a także wczesnym niemowlęctwie, mówią o karmieniu na żądanie. Dziecko zazwyczaj wie, ile mu potrzeba. Istnieje też możliwość, że dziecko w nocy podjada małe porcje, które w sumie dają i tak mniej, niż gdyby jadło w dzień. Warto zwrócić na to uwagę. Często nocna potrzeba ssania związana jest nie tyle z głodem, co ze "swędzeniem" dziąseł związanym z ząbkowaniem.

Dopóki nie zacznie Państwa niepokoić zachowanie dziecka, tzn. będzie apatyczne, marudne, osłabione i inne, nie należy się przejmować tą sytuacją - dziecko się zdrowo rozwija. W innej sytuacji należy zgłosić się do lekarza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.