Kiedy pójść do lekarza? Okazało się, że jestem w ciąży

Dzień dobry!

Ostatnia miesiączkę miałam 08.11.2010, kolejna miała pojawić się 08.12.2010, jednak do dnia dzisiejszego jej nie mam. W środę 08.12.2010 zrobiłam pierwszy test ciążowy i wyszedł pozytywnie, kolejny zrobiłam 09.12 z porannego moczu i również wyszedł pozytywnie. Teraz zastanawiam się kiedy najlepiej udać się do lekarza, żeby już coś było widać?

Wstępnie umówiłam się na wizytę w dniu 17.12.2010 - czy lekarz powie mi czy już na 100% jestem w ciąży? Proszę również o informacje, kiedy rozwija się serduszko u maleństwa? Z góry dziękuje za odpowiedź!
Serdecznie pozdrawiam Hanna L.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W momencie wizyty będzie Pani w piątym tygodniu ciąży (mówimy tak gdy ciąża ma skończoną daną liczbę tygodni, licząc od daty ostatniej miesiączki) i czwartym dniu ciąży. W tym czasie powinien być już widoczny pęcherzyk żółtkowy w pęcherzyku ciążowym. Wkrótce potem powinien pojawić się zarodek. Z końcem piątego tygodnia udaje się często zobrazować pracę serca dziecka, co jest bardzo dobrym znakiem.

Gdyby umówiła się Pani na wizytę kilka dni później mogłaby ona mieć większe znaczenie diagnostyczne, ale proszę nie przekładać terminu wizyty, w USG będzie można stwierdzić wstępnie chociażby to, czy nie mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną.

Pozdrawiam serdecznie!