Kolejna ciąża po wyłyżeczkowaniu jamy macicy

Witam.

Miesiąc temu miałam wyłyżeczkowanie jamy macicy w 12 tyg. ciąży okazało się, że to ciąża obumarła.
Mam pytanie jakie badania kontrolne powinnam zrobić i jak mogę przygotować się do następnej ciąży, którą planujemy z mężem za  3 miesiące.

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Zacznę od tego, iż według rekomendacji po wyłyżeczkowaniu jamy macicy następna ciążowa powinna być planowana, nie wcześniej niż po 6 miesiącach oraz przed upłynięciem 2 lat. Taki okres zwiększa bezpieczeństwo następnej ciąży oraz pozwala organizmowi kobiety lepiej się na nią przygotować

Po wspomnianym zabiegu powinna być wizyta kontrolna u ginekologa po 2 miesiącach. jeżeli jeszcze pani na takiej wizycie nie była, to warto to nadrobić. Jeżeli wszystko będzie w porządku, to prócz badań podstawowych (morfologia krwi, badanie ogólne moczu, TSH), cytologii nie są potrzebne inne badania. Chyba, że przed poprzednią ciążą Pani nie oznaczała:  przeciwciał w kierunku zalecanych chorób zakaźnych, to warto to teraz zrobić.

Więcej informacji znajdzie pani w artykule o planowaniu ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!