Konflikt i zazdrość w związku

Witam Proszę o pomoc.Jestem w związku z partnerką od 5 lat,oboje jesteśmy pięćdziesięciolatkami.Chodzi,że mówimy iż się mega kochamy,ale partnerka podtrzymuje znajomość z byłym partnerem nie mężem z którym coś ich łączyło i nawet sex i że ma do niego jakąś wdzięczność.Ja naciskam,żeby zerwała tą znajomość i usunęła gościa z portali społecz. Wiem,że nie mam prawa do przeszłości ale mam schizę,że ten gość kiedyś moja ukochaną dotykał itp i że mogą ją stracić mimo jej zapewnień,że to nie grozi.pozd

Witam
Dobrze by było , żeby Pan szczerze porozmawiał z partnerką, o tym jak bardzo jest dla Pana ważna , ile dla Pana znaczy i powiedzieć , że czuje się Pan zraniony, kiedy utrzymuje tak ścisłe kontakty z byłym partnerem i może Pan powiedzieć , że ją też zraniłoby gdyby Pan utrzymywał takie kontakty ze swoją byłą. Dobrze by było tez w szczerej rozmowie bez złości zapytać ją , czego jej brakuje w relacji z Panem, bo może to właśnie dostaje od byłego partnera , jakiś rodzaj uwagi którego potrzebuje, zainteresowania, śmiechu , luzu , pozytywnej relacji , trochę oddechu i jeśli szczerze porozmawiacie to może Panu powie i Pan będzie mógł jej to zapewnić.Jeśli to nadal będzie trudne , można skorzystać z pomocy specjalisty psychologa , który pomoże wzmocnić Waszą relację .
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska psychoteraeputa

Witam Pana,
domyślam się, że w związku z opisaną przez Pana sytuacją nie jedna miała miejsce rozmowa z partnerką. W takiej sytuacji zachęcam do skorzystania z konsultacji dla par u psychoterapeuty. Z opisu wynika, że partnerka z jakiegoś powodu podtrzymuje tamtą znajomość, do czegoś jest jej to potrzebne, a Panu trudno jest znieść świadomość, że "coś" ich łączy. Polecam konsultację, a jeśli partnerka nie będzie miała takiej woli, warto żeby chociaż Pan sam skorzystał ze spotkania ze specjalistą, podczas którego będzie Pan mógł z innej strony przyjrzeć się Waszej relacji.

Trzymam kciuki
Izabela Makowska-Trzeciak

Witam,

myślę, że warto tutaj rozgraniczyć dwa czasy - przeszłość (czas, kiedy nie stanowiliście Państwo związku) i teraźniejszość. Trudno mieć pretensje o coś, co działo się w przeszłości i nie dotyczyło Pana. Mam na myśli przeszłe związki partnerki. Jeśli to temat bolesny, lepiej go nie podejmować. Inaczej, gdy problem dotyczy teraźniejszości. Proponuje oddzielenie tych spraw i zachęcam Pana do spokojnej rozmowy z partnerką, w której proponuję powiedzieć partnerce jakie znaczenie dla Pana ma kontynuowanie przez nią znajomości z byłym partnerem oraz poprosić o jej zakończenie. Życzę powodzenia

Witam Pana
Jest Pan w związku od 5 lat z dojrzałą kobietą a jednak nie potrafi Pan zaakceptować faktu, że partnerka wcześniej była w innych związkach. Na pewno w Pana życiu też była lub były inne kobiety, ale teraz kocha Pan obecną partnerkę. Uważam, że gdyby naprawdę chciała odejść do byłego partnera mogłaby to zrobić a jednak jesteście razem, czyli jej uczucie do Pana jest prawdziwe. To, że utrzymuje kontakt z byłym partnerem nie jest niczym złym, prawdopodobnie rozstali się w zgodzie, być może tamten człowiek w czymś jej pomógł stąd ta wdzięczność. Najlepiej spokojnie porozmawiać o tym z partnerką, bez wyrzutów, powiedzieć o swoich obawach. Zmuszanie jej do zerwania relacji z byłym partnerem nie jest dobrym sposobem na utrzymanie miłości. Partnerka może czuć się manipulowana, co świadczy o braku zaufania do niej ze strony Pana a to nie sprzyja dobrym relacjom w związku.
Pozdrawiam

Witam
Myślę, że ważne jest, aby rozmawiać ze sobą o swoich uczuciach związanych z sytuacjami dla nas trudnymi. Być może partnerce trudno jest zrozumieć Pana niepokoje ponieważ sama ma poczucie że tamten związek ma za sobą i jest to dla niej zamknięty etap życia.
Zawsze możecie się Państwo zgłosić do psychologa, który pomoże w rozwiązaniu tego problemu
pozdrawiam
Ludmiła Kulikowska Kubiak
( psychoterapeutka)

Witam Pana,
Partnerka ma pełne prawo do utrzymywania znajomości z kim chce, a Pan nie ma prawa wymagać by kogoś, kto był dla niej kiedyś ważny, usuwała z grona znajomych.
Pana zazdrość o jej kontakty z byłym partnerem jest z kolei zrozumiała, wiele osób przeżywa taką sytuację podobnie. Może Pan mówić o swoich uczuciach
i obawach otwarcie i starać się wysłuchać i przyjąć to, co w odpowiedzi mówi Panu kobieta, którą obdarzył Pan uczuciem. Jeżeli jej słowa i sposób w jaki okazuje Panu miłość nie daje uspokojenia powstaje pytanie co z Pana zdolnością do zaufania komuś? Dlaczego jest Pan nieufny? Ktoś Pana kiedyś zranił? Jeżeli tak, dlaczego ona ma z tego powodu cierpieć? bo przecież to dla niej nie jest obojętne, że Pan nie wierzy w stałość jej uczuć.
Gdyby stan ,jak to Pan powiedział "schizy"utrzymywał się ponad 2-3 miesiące proponuję udać się do psychoterapeuty aby przepracować sobie takie kwestie jak zdolność do ufania, szanowania wolności i niezależności drugiego człowieka.
pozdrawiam serdecznie
Edyta Kołodziej Szmid

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Dojrzały związek opiera się na zaufaniu. Gdy go brak, relacja prędzej czy później kończy się. Osoba wciąż podejrzewana o zdradę, może rzeczywiście zdradzić lub odejść, zmęczona ciągłymi kontrolami, zgodnie z zasadą samospełniającej się przepowiedni.
Gdy jesteśmy zazdrośni to znak, że potrzebujemy zadbać o swoje poczucie wartości. Sygnał pokazujący, że bardzo potrzebujemy wewnętrznej siły i akceptacji w ogóle w życiu lub od partnera. Może zamiast rozpamiętywać przeszłość, lepiej skupić się na budowaniu i dbaniu o obecną relację, by stała się pełniejsza?
Z pozdrowieniami

Monika Prus

Zaufanie i poczucie bezpieczeństwa to podstawy do budowania stabilnej i satysfakcjonującej relacji. Z jakiegoś powodu- być może Pana wcześniejszych doświadczeń- nie czuje się Pan bezpiecznie, jakby nie czuje się Pan "wystarczająco dobry", by utrzymać te partnerkę. Pytanie z czego to wynika?
Partnerka rówieśniczka- to niemal zawsze ryzyko, ze z kimś kiedyś była, ze z kimś łączyła ja bardzo bliska i ważna dla niej relacja. To w pewien sposób świadczy o jej dojrzałości do bycia w związku.
Inna ważna rzecz to fakt, że partnerka jednak utrzymuje relacje z byłym. Tak, jakby nie potrafiła zerwać z przeszłością, jakby miała tam coś jeszcze do załatwienia. Może więc zamiast naciskać, warto pytać, rozmawiać, pozwolić ujawniać emocje, mówić o potrzebach, oczekiwaniach , ale także o swoich uczuciach z związku z tym. Nawet jeśli nie uda się przepracować tego wspólnie i sprawić, by partnerka bardziej była w "tu i teraz" z panem, zamiast "tam i wtedy", będzie miał Pan większe rozeznanie w sytuacji i będzie Panu łatwiej zdecydować, jak dalej ma wyglądać Wasza relacja.

Witam, nie mam dobrych wieści. Pana partnerka ma nie tylko prawo do przeszłości, ale również do teraźniejszości i przyszłości. Jeżeli Pan ma schizy, że może Pana opuścić, to jest to w zasadzie Pana problem, który radziłbym próbować rozwiązać w drodze psychoterapii własnej. Wygląda na to, że jest Pan wrażliwym człowiekiem i zwyczajnie boi się Pan opuszczenia. To bardzo ludzkie, ale wygląda na to, że Pana wrażliwość w tym zakresie jest szczególna - to przynosi cierpienia i Panu, i być może Pana partnerce. A na dłuższą metę może zniszczyć Państwa związek i zadziałać na zasadzie samosprawdzającej się przepowiedni. Dlatego radziłbym zgłosić się do psychoterapeuty i zaopiekować się to swoją wrażliwą i obolałą częścią. Pozdrawiam