Krótkotrwałe ogniskowe wyładowania o charakterze padaczkowym w badaniu EEg

Mam 40 lat. Zrobiłem badanie EEG i oto mój wynik. Czynność podstawowa złożona z dość regularnego średnionapięciowego rytmu Alfa 10 c/sek, rytmu beta dominującego w okolicy czołowej oraz rozproszonych fal theta. R.Z. obecna. W czasie F.S. i H.W. zarejstrowano kilkakrotnie serie wysokonapięciowych fal wolnych 3 c/sek i ostrych zlokalizowane w prawej okolicy czołowo-skroniowo-potylicznej, trwające co 1-2 sekundy. W 1981 miałem uraz głowy, ale po tym urazie normalnie żyję, pracuję i nic mi nie dolega. Zrobiłem to badanie, bo chcę rozszeżyć sobie prawo jazdy o kat. C (samochody ciężarowe).

Redakcja abcZdrowie

Wynik badania EEG, które było wykonane u Pana, jest nieprawidłowy i wskazuje na występowanie podczas hiperwentylacji i fotostymulacji krótkotrwałych, ogniskowych wyładowań o charakterze padaczkowym. Myślę, że powinien Pan zgłosić się na wizytę do neurologa. Konieczne jest uzupełnienie wywiadu (czy na pewno nie występują u Pana żadne, choćby krótkotrwałe incydenty o charakterze napadów padaczkowych).

Nie każdy napad padaczkowy wiąże się z kilkuminutowymi drgawkami i całkowitą utratą przytomności, nieraz napad padaczkowy może mieć inną postać m.in. krótkotrwałego „wyłączenia”, „zacinania  się” podczas rozmowy.

Warto byłoby również porównać obecny wynik z wynikami badań wykonanych z powodu urazu głowy. Mając taki zapis EEG, na pewno nie powinien Pan pracować na zmiany, konieczne jest prowadzenie regularnego trybu życia, unikanie bezsennych nocy, nie należy spożywać alkoholu. Być może trzeba będzie rozważyć włączenie leków przeciwpadaczkowych. Decyzję taką podejmie neurolog po zbadaniu Pana, uzupełnieniu wywiadu i zapoznaniu się z wykonanymi badaniami dodatkowymi.