Krwiak w ciąży

Witam. Mam 34 lata. Urodziłam drugie dziecko prawie 10 miesięcy temu. Jestem w ciąży po raz trzeci. Ostatnią miesiączkę miałam 26.01.2010 r. 01.03.2010 r. zrobiłam test, który wyszedł pozytywnie. 10.03.2010 r. zgłosiłam się na pierwszą wizytę do lekarza. Po 2-3 dniach zauważyłam, że moje piersi, które wcześniej były lekko nabrzmiałe, zrobiły się mniejsze i mniej tkliwe. Nie oddaję też moczu tak często, jak wcześniej. 15.03.2010 r. zgłosiłam się na badanie USG. Wykryto pęcherzyk ciążowy o prawidłowym kształcie i obrysie GS 10,1 mm. Zarodek jest żywy o CRL 3,5 mm, tętno ok. 100 uderzeń/min. Niestety, jest też krwiak, umiejscowiony w okolicy górnego bieguna jaja płodowego o wymiarach 26,7/13,2/14,2 mm przylegający do 1/2 powierzchni pęcherzyka ciążowego. Jakie są rokowania co do utrzymania ciąży przy takim krwiaku? Czy zdarza się, że przy osłabieniu objawów ciąży może ona zostać donoszona?Jakie powinny zostać podjęte działania w celu utrzymania ciąży?

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rokowanie jest dobre. Większość krwiaków pozakosmówkowych ulega wchłonięciu do 20 tygodnia ciąży. Powinna Pani oszczędzać się, tym bardziej jeśli występuje krwawienie z dróg rodnych. Jeśli zaś chodzi o ustąpienie dolegliwości ze strony piersi, to nie powinna się Pani tym nadmiernie niepokoić, skoro badanie USG potwierdziło, że zarodek jest żywy. Wyszstko powinno być dobrze. Z powodu obecności krwiaka z pewnością konieczne będą częstsze kontrole - ustali to dokładnie Pani lekarz prowadzący.

Pozdrawiam serdecznie!