Leczenie depresji i zaburzenia schizotypowe

Witam, jestem studentka psychologii. Od jakiegos czasu z powodu depresji lecze sie u lekarza psychiatry. Lekarz stwierdzil u mnie dodatkowo zaburzenia schizotypowe. Moje pytanie jest nastepujace: czy w przyszlosci bede mogla wykonywac zawod psychologa? Diagnoza jestem zalamana. Bylabym wdzieczna za odpowiedz. Pozdrawiam.

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Psycholog też jest człowiekiem i ma zupełne prawo zachorować na depresję, tak samo jak na inne choroby. Jako przyszły psycholog na pewno zdaje Pani sobie sprawę, że jest to choroba uleczalna. Co do zaburzeń schizotypowych, trudno mi się odnieść ponieważ jest to dość pojemne określenie objawów.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w leczeniu.
Michał Pyter

Jeżeli chodzi o depresję, to jest to choroba którą skutecznie można leczyć a psycholog to też człowiek, więc ma prawo do tego by zachorować. Jeżeli chodzi o zaburzenia schizotypowe, to w ich skład wchodzi cała gama zachowań, które mogą nie mieć negatywnego wpływu na nasze relacje z innymi.
Myślę, że to czy będzie Pani mogła i chciała wykonywać w przyszłości zawód psychologa, zależy w dużej mierze do Pani gotowości by to robić. Proszę też pamiętać, że psycholog to nie tylko osoba prowadząca terapię. W tym zawodzie można realizować się na wielu różnych stanowiskach. Z pewnością wybierze Pani dla siebie takie, które będzie zgodne z Pani możliwościami.

Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry, być może wyobraża sobie pani psychologa, psychoterapeutę jako osobę bez własnej psychopatologii - jako pewien ideał, tak oczywiście nie jest. Psycholog boryka się z takimi samymi problemami jak każda inna osoba. Dodatkowo zaburzenia schizotypowe obejmują szeroka gamę zaburzeń. Zachęcam panią do podjęcia psychoterapii u dyplomowanego psychologa - psychoterapęutę. Myślę że praca w podejściu psychodynamicznym może okazać się bardzo pomocna. Specjalista również przeprowadzi diagnozę a podczas procesu terapii będzie się pani mogła przyjrzec swojemu sposobowi funkcjonowania, marzeniom o zostaniu psychologiem. Pozdrawiam.