Łukowe tylno-lewoboczne uwypuklenie krążka międzykręgowego

Opis badania Badanie wykonano w sekwencjach SE T1 i FSE T2 przeglądowe a także SE T1 i SE T1+FS po dożylnym podaniu kontrastu w przekrojach poprzecznych i strzałkowych o grubości 4mm. Nieco spłycona jest fizjologiczna lordoza kręgosłupa lędźwiowego w górnym odcinku. W dolnych objętych polem badania segmentach piersiowych i w odcinku lędźwiowym widoczne są guzki Schmorla co przemawia za zaburzeniami kostnienia. W segmencie Th12-L1 i L1-L2 na przekrojach poprzecznych w przednio-prawobocznym odcinku worka oponowego w sekwencji T2 nieco wyodrębnia się hypointensywna strefa bez wzmocnienia sygnału po dożylnym podaniu kontrastu-obraz MR odpowiada artefaktowi przepływowemu. Nieco obniżona jest tarcza międzykręgowa L5-s1 z jej częściową niewielką dehydratacją. Na poziomie L2-L3 widoczne jest niewielkie ok. 2 mm szeroko łukowe tylno-lewoboczne uwypuklenie krążka międzykręgowego z niewielkim modelowaniem worka oponowego, z niewielkim zwężeniem obu otworów międzykręgowych nieco bardziej lewego. Na wysokości L3-L4 stwierdza się ok. 2mm uwypuklenie krążka międzykręgowego z niewielkim modelowaniem worka oponowego, z niewielkim zwężeniem obu otworów międzykręgowych nieco bardziej lewego. W segmencie L4-L5 obecne jest ok. 2-2.5 mm szeroko łukowe tylno-lewoboczne uwypuklenie krążka międzykręgowego z modelowaniem worka oponowego, ze zwężeniem obu otworów międzykręgowych bardziej lewego. Na poziomie L5-S1 uwidoczniono ok.2.3 mm szeroko podstawną tylno-po środkową protruzję krążka międzykręgowego z niewielkim modelowaniem worka oponowego z niewielkim zwężeniem obu otworów międzykręgowych. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym wynosi ok. 16 mm. Stożek końcowy rdzenia położony jest na poziomie L1-L2 o prawidłowym sygnale. Po dożylnym podaniu kontrastu nie stwierdzono pataologicznego wzmocnienia sygnału struktur wewnątrz kanałowych w odcinku lędźwiowym. To jest wynik mojej córki 17 latki.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Twoje pytanie dotyczy prośby interpretacji wyników badań i niestety nie możemy na nie odpowiedzieć. Skonsultuj swoje wyniki badań ze swoim lekarzem prowadzącym, który znając Cię i mając historię Twojej choroby, będzie mógł właściwie ocenić Twój stan zdrowia.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl